Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Üzüm Pekmezi Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Üzüm Pekmezi Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Üzüm Pekmezi Tarifi

Üzüm Pekmezi İçin Malzemeler

  • 10 kg üzüm
  • 250 gr ak toprak (pekmez toprağı)

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

Üzümlerin küflü veya çürük olanlarını ayıklayın. Salkımıyla birlikte iyice yıkayıp süzün. Temiz bir bez torbaya doldurun. Büyük bir leğenin içinde ezerek suyunu çıkarın. Tel süzgeçten geçirip kaim tabanlı büyük bir tencereye alın.

Ak toprağı üzüm suyunun içine salın. Toprakla birlikte bir iki taşım kaynatın. Şıranın burukluğunu alarak tortunun çökmesi için 1 gece bekletin. Berraklaşan şırayı tülbentle ayrı bir tencereye süzün. Tortusunu atın. Tencereyi yeniden ateşe koyun. Kısık ateş üstünde, arada bir karıştırarak 3-4 saat kaynatın. Pekmezin kıvamı koyulaşmış olacak. Porselen tabağa döktüğünüz bir damla pekmez top gibi duruyorsa pekmez kıvama gelmiş demektir. Kavanozlara doldurup saklayın.

Erzurum’da dut pekmezi daha bol olarak yapılsa da, Elazığ, Erzincan ve Malatya civarında çok güzel üzümler yetişir. Bunlardan yapılan pekmez de bastık (pestil), kesme, orcik yapılarak ve çok çeşitli şekillerde kullanılarak değerlendirilir.

Arapgir’de yetişen üzüm çeşitlerinden en ünlüsü siyah köhnü üzümüdür; tescilli bu üzüm ülke genelinde rağbet görmektedir. Bunlar dışında Arapgir’de amasyaüzümü, aşuhbeyazı, Besni, güçcan, gülbeyazı, hatunparmağı, karamenoş (menekşe), kızılatım, kötübe- yaz, kureyiş, misketüzümü, nartanesi, öküzgözü, tahannebi, tarha- naüzümü olmak üzere çeşit çeşit üzüm yetişir. Erzincan’ın Üzümlü İlçesi’nde ise bol miktarda cimin üzümü yetiştirilmektedir. Kemaliye de üzüm cenneti olarak bilinen yörelerimizdendir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir