Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Biber Salçası Tarifi

Harnup Pekmezi Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Üzüm Pekmezi Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Üzüm Pekmezi Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Üzüm Pekmezi Tarifi

Üzüm Pekmezi İçin Malzemeler

  • 10 kg üzüm
  • 250 gr ak toprak (pekmez toprağı)

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

Üzümlerin küflü veya çürük olanlarını ayıklayın. Salkımıyla birlikte iyice yıkayıp süzün. Temiz bir bez torbaya doldurun. Büyük bir leğenin içinde ezerek suyunu çıkarın. Üzüm suyunu tel süzgeçten geçirip kalın tabanlı büyük bir tencereye alın. Ak toprağı üzüm suyunun içine salın. Toprakla birlikte bir iki taşım kaynatın.

Şıranın burukluğunu alarak tortunun çökmesi için 1 gece bekletin. Berraklaşan şırayı tülbentle ayrı bir tencereye süzün. Tortusunu atın. Tencereyi yeniden ateşe koyun. Kısık ateş üstünde, arada bir karıştırarak 3-4 saat kaynatın. Pekmezin kıvamı koyulaşmış olacak. Porselen tabağa döktüğünüz bir damla pekmez top gibi duruyorsa pekmez kıvama gelmiş demektir. Pekmezi tencerede soğumaya bırakın. Toprak kaplara veya kavanozlara doldurup saklayın.

Tadım buruklaştıracağı veya rengini karartacağı düşüncesiyle pekmez metal kaplara konmaz; ahşap veya toprak kaplara, cam kavanozlara konur. Ak toprak sadece üzüm pekmezi için kullanılır; diğer pekmezlere konmaz. Dut pekmezi yapmak için dut ayıklanır, yıkanır, süzülür. Az su ile yumuşayana kadar pişirilir. Suyu süzülür, çıkan su uzun uzun kaynatılarak pekmez elde edilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir