Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Elma Sirkesi Tarifi

Patlıcan Turşusu Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Üzüm Sirkesi Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Üzüm Sirkesi Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Üzüm Sirkesi Tarifi

Üzüm Sirkesi İçin Malzemeler

  • 1 kg olgun tatlı üzüm
  • Bir tutam kaya tuzu

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Üzümleri yıkayıp süzün. Tane- leyin. Geniş ağızlı, temiz bir cam kavanozun yarısına gelecek kadar üzüm doldurun. Üzerini kavanozun ağzına gelecek gibi temiz içme suyuyla tamamlayın. Bir tutam kaya tuzu serpin. Kavanozun ağzını tamamen kapatacak şekilde bir tülbentle örtün. Bir bezle sıkıca bağlayın. Loş ve ılık bir yerde 10 gün kadar bekletin.

10 günün sonunda kavanozdaki üzüm suyunu tülbentten geçirerek süzün. Kavanozu da temizleyip kurulayın, tekrar aynı kavanoza koyun. Üzerine bezi örtün. Tahta kaşıkla her gün karıştırarak 10 gün bekletin. İkinci 10 gün sonunda aynı işlemleri tekrarlayın. Yaklaşık 30-40 gün içinde üzüm suyu sirkeye dönüşmüş olur. Bunu kokusundan ve tadından anlayabilirsiniz.

Üzüm suyu sirke kıvamına gelince dar uzun temiz şişelere doldurun. Hava almayacak şekilde ağzını kapatın. Serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Tatlı üzümden yapılan sirke daha keskin olur. Sirkenizin daha çabuk olmasını isterseniz elinizde daha önceden yapılmış doğal sirke varsa bir iki kaşık katabilirsiniz. Kavanozun geniş ağızlı olması, yeterince hava alması için önemlidir. Sirkeleşme olduktan sonra hava almayacak şekilde dar uzun şişelere kaldırılır

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir