Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Verecek Olunca Hallâk, Gagasında Getirir Laklak Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Verecek Olunca Hallâk, Gagasında Getirir Laklak Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Verecek Olunca Hallâk, Gagasında Getirir Laklak Atasözünün Anlamı ve Hikayesi 

Anlamı:

Hallâk yani Yaratan vermek isteyince, çok çeşitli yollarda bunu kullarına ulaştırır.

Hikayesi:

Vaktiyle fakir bir kadıncağız varmış. O kadar sıkıntıdaymış ki, günlerce ekmeğinin yanma katık edecek bir şey bulamadığı olurmuş. Üstelik askerde de hem öksüz, hem yetim bir torunu varmış. Eline bir kuruş geçse hemen ona gönderirmiş. Ama gel gör ki aylardır eline bir kuruş bile geçmemiş.

Bir gün bahçede oturmuş Allah’a dua eder­ken evinin bacasına bir leyleğin yuva yapmaya çalıştığım görmüş. Leylek topladığı çeri çöpü bacaya diziyormuş. “Böyle boş boş oturacağıma şu hayvancağı­za yardım edeyim” demiş. Merdiveni kurmuş, çatıya çıkmış. Bir kovanın içine doldurduğu çamurla baca­daki yuvayı düzeltmeye koyulmuş.

O sırada leyleğin getirdiği çamurun içinde siyah, kalınca bir ip görmüş. Merakla ipi çekse ki ipin ucunda sekiz tane beşi bir yerde altın parıl parıl parlamıyor mu?Kadın mutluluktan ağlamış. “Verecek olunca Hallâk, gagasında getirir laklak” demiş.

İşte böyle, her işin olmasını Allah’tan bek­lemek, O’ndan ümidi kesmemek gerekir. Allah vermek istedikten sonra nimetini insanın hiç aklına hayaline gelmeyecek yollardan ulaştırır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir