Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Atasözleri

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Açıklaması

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Anlamı

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Hikayesi Kısa

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözünün Öyküsü

YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR ATASÖZÜNÜN ANLAMI

  • Hiçbir yalan sonuna ka­dar gizlenemez; mutlaka ortaya çıkar.

YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR ATASÖZÜNÜN HİKAYESİ

Eskiden, çok eskiden… Bir medresenin odasında, dört öğrenci birlikte kalıyordu. Dört arkadaş, bütün ihtiyaçlarını birlikte karşılıyor, yemek yapmaktan, bulaşıkları yıkamaya ka­dar her şeylerini paylaşarak yapıyorlardı.

Geceleri ders çalışmak için yaktıkları mu­mun parasını da aralarında toplayıp o gecenin sorumlusu olan arkadaşlarına veriyor, mumu onun almasını sağlıyorlardı.

Bir süre sonra, bazı geceler mumun er­kenden bittiğini fark ettiler.

“Niye, böyle oluyor acaba?” diye birbir­lerini gözetlemeye başladılar. Bir süre sonra gördüler ki mumun çabucak yanıp bittiği ge­celer, hep belli bir arkadaşlarının sorumlu ol­duğu gecelerdi.

Diğer üç arkadaş kendi aralarında konu­şup dördüncü arkadaşlarını daha dikkatli iz­lemeye başladılar. Gördüler ki o arkadaşları, kendisine verilen parayla gidip mum almıyor­du. Bunun yerine, daha önceki gecelerden, şamdanın altında eriyip, birikmiş mumları toplayıp yeniden mum haline getiriyordu. Bu mum da daha önce kullanıldığı için kısa zamanda yanıp tükeniyordu. Ayrıca çok da az ışık veriyordu.

Bu durumu gören üç arkadaş, sonunda onu karşılarına alıp: “Biz sana para veriyoruz. Niye yeni mum almayıp, bizi kullanıl­mış mumun sönük ışığında çalışmak zorunda bırakıyorsun?” diye sordular.

Açıkgözlük yapmak isteyen arkadaşları:

“Eski mumları kullandığımı da nereden çıkarıyorsunuz? Yeni mum alıyorum ama mumlar küçülmüş, çabucak tükeniyor,” diye, yalan söyleyerek kendini savunmaya çalıştı.

İşin iç yüzünü çok iyi bilen arkadaşları:

“Hayır, mumların küçüldüğü filan yok,” dediler. “Sen yalan söy­lüyorsun, yalancının mumu da işte böyle yatsıya kadar yanar!”

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
happy
2
clap
2
unlike
2
angry
0
love
0
confused
0
sad

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!