Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar? Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar? Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar? Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Anlamı:

Kişinin söylediği yalan kısa sürede ortaya çıkar. 

Hikayesi:

Elektriğin olmadığı eski zamanlarda medre­sede yatılı eğitim gören birkaç çocuk aralarında anlaşma yapmışlar. Akşam ders çalışmak için sırayla her biri bir akşam mum alıp getirecekmiş. Birinci gün bir öğrenci getirmiş, ikinci gün başka biri getirmiş… Böyle böyle aradan birkaç gün geçmiş. Bu arada öğrencilerden açıkgöz bir tanesi gizli gizli önceki günlerden kalan erimiş mum­ları toplamış. Sıra kendine geldiğinde bu mumları birlikte bir kapta eritip yeniden şekil vererek kendine yeni bir mum yapıp aklınca para vermekten kurtulmuş. Akşam ezanı sonrası, öğrenciler yine ders çalışmak için oturmuşlar.

Açıkgöz çocuğun mumunu yakmışlar ve ders çalışmaya başlamışlar. Çocuklardan biri “Yahu bu mumda bir garip­lik var, sanki yeniden yoğrulmuş gibi” demiş. Açıkgöz çocuk hilesi anlaşılmasın diye, “Olur mu oğlum? Hepinizin aldığı yerden aldım. Ne gariplik olacak, sen de boş boş konuşuyorsun” demiş. O gün mum yatsıya kadar bile dayanmamış. Kısa sürede yanıp tükenmiş.

Arkadaşlarının hilesini anlamasından kor­kan çocuk, “Hay Allah!” demiş, “Bu mum niye söndü ki? Daha yeni yakmıştık.” Durumu anlayan arkadaşı, “Ee oğlum, ne olacaktı” demiş. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.”

İşte böyle, aslı faslı olmayıp atıp tutulan söz­lerin yalan olduğu er geç ortaya çıkar. O yüzden insan kurusıkı sıkmayıp, kafa karıştırmak için lafları dolandırmayıp doğrulan söylemelidir.

15
like
6
love
3
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorumlar

  1. güzel olmuş

  2. Teşekkürler güzel bir hikaye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir