Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Türkçe Meb Yayınları

Yaşamaya Dair Metni Etkinlik Cevapları (8. Sınıf Türkçe)

Yaşamaya Dair metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 8. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 262-263-264-265-266-267 (Vatandaşlık)

Yaşamaya Dair Metni Cevapları

HAZIRLIK

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 262 Cevabı

1. Hayatı dolu dolu yaşamak sözünden ne anlıyorsunuz?

 • Cevap: Hayattan keyif almak ve aldığımız her nefesin hakkını vermek bu dünyada güzelliklerin farkına, paylaşmanın önemine ve değerine dikkat etmek gerekmektedir.

2. “En çok yaşamış olan, uzun yıllar yaşamış olan değildir; yaşamanın anlamını en fazla anlamış olandır.” Soren Kier- kegaard (Sörın Kirkıgıd) sözünden ne anladığınızı açıklayınız.

 • Cevap: Uzun yaşamaya değil, dolu dolu yaşamaya çalışmalıyız. Çünkü uzun yaşamak bir şans meselesidir. Ancak dolu dolu yaşamak karakter gerektirir. İnsan kendini geliştirmeden kültüre, sanata, paylaşmaya zaman ayırmadan bu dünyada vatanına insanlığa bir fayda olmadan bir kalıcı eser bırakmadan giden insanlar bence boş yaşamışlardır.

1. ETKİNLİK

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 264 Cevabı

Aşağıdaki sözcükleri anlamlarıyla eşleştiriniz. Eşleştirmede açıkta kalan sözcüğün anlamını bularak sözcüğü bir cümlede kullanınız.

 • Cevap:

2. ETKİNLİK 

Yaşamaya Dair” şiirinden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Şair, şiirin birinci bölümünde yaşamanın nasıl olması gerektiğini düşünüyor? Açıklayınız.

 • Cevap: Yaşamak şakaya gelmez denilerek, büyük bir ciddiyetle yaşamak gerektiği belirtilmiştir.  Bir sincap gibi mesela.

2. “Bir sincap gibi mesela,
Yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
Yani bütün işin gücün yaşamak olacak.” dizeleriyle şairin anlatmak istediği ne olabilir?

 • Cevap: İşin gücün yaşamak üretmek her andan keyif almak ve bir amaç uğruna bu dünyada yer almanın gereği anlatılmaktadır.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 265 Cevabı

3. Şiirde geçen, fedakârlıkla ilgili dizeleri bulup yazınız.

 • Cevap: Mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda, Yahut kocaman gözlüklerin, Beyaz gömleğinle bir laboratuvarda İnsanlar için ölebileceksin denilerek bilim adamlarının fedakarlıklarından bahsedilmektedir. Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikecek, Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, Ölmekten korktuğu hâlde ölüme inanmadığı için fedakarca davranmalıdır.

4. Şiirde yaşama sevinci ile ilgili verilen örnekleri tespit ediniz.

 • Cevap: Duymamak mümkün değilse de biraz erken gitmenin kederini Biz yine de güleceğiz anlatılan Bektaşi fıkrasına, Yani, duvarın arkasındaki dışarıyla. Yani, nasıl ve nerede olursak olalım Hiç ölünmeyecekmiş gibi yaşanacak,Böylesine sevilecek bu dünya “Yaşadım.” diyebilmen için…  dizelerinde görebiliriz.

5. Şiirde örneklere sıkça yer verilmesinin anlatıma katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • Cevap: Okurun hayal dünyasını zenginleştirmekle beraber şiirde yer alan bir çok soyut düşüncenin somutlanmasını sağlamaktadır.

6. Okuduğunuz şiirde sizi en çok etkileyen dizeleri yazınız.

 • Cevap: Özellikle “Böylesine sevilecek bu dünya “Yaşadım.” diyebilmen için” dizelerini çok sevdim. Çünkü bu dizelerde bence insanın yaşam amacıyla ilgili çok değerli bir yorum ve anlam vardır.

3. ETKİNLİK 

Okuduğunuz şiirin konusunu ve ana duygusunu yazınız.

Konu: Yaşama sevinci
Ana Duygu: İnsanın bu dünyada bir yaşam amacının olması gerektiği ve bu amaçlardan birinin de yaşama sevinci olduğu

4. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 266 Cevabı

Şiirde geçen söz sanatlarını bulunuz. Söz sanatlarının yer aldığı dizeleri yazınız.

5. ETKİNLİK 

Millî Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesinin amacını okuyunuz.

Bu yönetmelikle “Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması; kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevi değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması” amaçlanmaktadır.

b) Okul Meclisi başkanlığına aday olduğunuzu düşünerek arkadaşlarınıza, sizi seçmeleri için ikna edici bir konuşma yapınız.

 • Cevap: Okul Meclisi Başkanlığı Aday Konuşması

Sevgili Arkadaşlar,
Ben, Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu Öğrencilerinden Muhammet Ali Çelik .8-B Sınfındayım..
Sizlerin temsilcisi olmak istememin amacı, öğrenci arkadaşlarımın ortak isteklerini öğretmen ve idarecilerimize elimden geldiği, dilimin döndüğü kadar anlatabilmek, eğitim ve öğretimin daha verimli hale gelmesini sağlamaya çalışmaktır. Bunu yaparken, sizlerin ürettiği projeleri hayata geçirmeye çalışmak ve yeni projeler üretmek amacım olacaktır.Fakat Ben Eski Temsilci Adayları Gibi Yapamayacağım Şeyleri Vaat Etmiyorum.
Çünkü Geçen Yıllarda Seçim Zamanında Adayların Seçmenleri Etkilemek İçin Boş Sözler Sarf Ettiğini Gördüm.Ben Onlar Gibi Olmayacağım.Bunu Yürekten Söylüyorum..Eğer Ben Okul Temsilciliği Mevkisine Gelirsem Herkesin Söylediklerini Göz Önünde Bulunduracağım.Fakat Boş Olan Sözlere Kulak Asmayacağım..
Okulumuzda Tanınan Bir Öğrenciyim. Belki Küçükler Pek Adımı Duymamıştır Ama Diğer Öğrenciler İllahaki Beni Tanırlar.Neyi Yapabilcek Neyi Yapamaycak Olduğumu Bilirler.Oy Kullanırken Bunları Göz Önünde Bulundursunlar.Eğer Benim Bu Görevi Yerine Getiremeyceğimi Düşünüyorlarsa Yanılıyorlar. Ben sizinle her şeyi yapabileceğimi düşünüyorum. Oy verirken lütfen söylediklerimi düşünün.

6. ETKİNLİK 

Aşağıdaki metinde geçen anlatım bozukluklarını bulunuz. Anlatım bozukluklarını düzelterek cümlelerin doğrusunu defterinize yazınız.

Proje ortağım Ali ile çalışmak çok zordur. Bugünkü düzeltmeyi ben, yarınki düzeltmeyi o yapacak diye anlaşmıştık. Verdiği sözü tutmadı. Aynı zamanda son günlerde işe gelmiyor, çok ihmal ediyordu. Yarına kadar bu projeyi bitirip patrona sunulacak. Patronumuz birçok projelere baktı bugüne kadar sıra bize geldi. O her zaman “Emeksiz yemek olmaz.” demiş ve en çok emek verilen projeyi seçmek için çok detaylı inceliyor.

 • Cevap: Proje ortağım Ali ile çalışmak çok zordur. Bugünkü düzeltmeyi ben yapacaktım, yarınki düzeltmeyi o yapacak diye anlaşmıştık. Verdiği sözü tutmadı. Aynı zamanda son günlerde işe gelmiyor, işi çok ihmal ediyordu. Yarına kadar bu projeyi bitirip patrona sunacak. Patronumuz birçok projeye baktı bugüne kadar ancak sıra bize geldi. O, her zaman “Emeksiz yemek olmaz.” demiş ve en çok emek verilen projeyi seçmek için çok detaylı incelemiştir.

7. ETKİNLİK 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 267 Cevabı

Aşağıdaki “En İyisi 01” şiirinden hareketle, günlük hayatınızdan örnekler vererek bilgilendirici bir yazı yazınız. Yazınıza uygun bir başlık koyunuz.

 • Cevap: En İyisi Ol Hakkında Yazı

Hepimizin üzerinde hayatın getirdiği ve zamanın bize yüklediği yükler var.Sorumluluklarımız kimi zaman benliğimizi bile unutturabiliyor kim bilir belkide içimizden bazıları bu sorumlulukları tamamlamak için ilkelerinden prensiplerinden vazgeçip farklı yollara başvurarak daha başarılı olma savaşında daha iyi bir mevkiye gelmek için bazı prensiplerinden vazgeçiyor yada bazı şeyleri göz ardı ediyor yada birisinin sırtına basıyor …Bu bitmek bilmez hırslarımız içerisinde başarılı olmak için savaştığını söyleyenler olabilir önemli olan gerçekten başarılı olabilmek için benliğinden ilkelerinden prensiplerinden vazgeçmeden olabildiğinin en iyisi olmak mı? Karar size kalmış.

Gelecek Derse Hazırlık

Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan 1923 nüfus mübadelesi ile ilgili araştırma yapınız. Grup arkadaşlarınızı belirleyerek memleketinden ayrılan bir insanın yaşadıklarını anlatan bir tiyatro metni yazınız.

 • Cevap: Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi veya Değişimi, 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye ve Yunanistan’ın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasına verilen addır. Göçe tabi tutulan kişilere ise mübâdil denir. Mübadele ile 1.200.000 Ortodoks Hıristiyan Rum Anadolu’dan Yunanistan’a, 500.000 Müslüman Türk de Yunanistan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır.Mübadele kapsamına giren kişiler ile mübadele kapsamına girmeyen kişiler arasındaki ayrımın ana kıstası ırk ya da dil değil din olduğu için Rum denilenlerin arasında, Türkçe’den başka dil bilmeyen ve konuşmayan Türk Ortodoks Hıristiyan Gagavuzlarile Karamanlı Ortodokslar, Yunanistan’dan gelen Müslümanların arasında da Türklerin yanında Drama, Kavala, Karacaova ve Kesriye’den gelen Bulgarca ve Makedonca konuşan Pomaklar, Romence konuşan Ulahlar, Rumca (Yunanca) konuşan Patriyotlar ve kendi dilleriyle konuşan Arnavutlar da bulunmuşlardır.

Memleketinden ayrılan bir insanın yaşadıklarını anlatan bir tiyatro metni

Mehmet- Sen de benim gibi köyümüzü çok özledin değil mi?

Ayşe- Ahhhh ah hiç sorma nasıl da zledim hem.

Mehmet- Ne yapsak buralarda çalışmak zorundayız ama köyümüzden memleketimizden uzakta yaşamak da çok ağır geliyor bize.

Ayşe- Olsun bir gün bitecek bu özlemler.

Mehmet- Bitecek de o güne biz tükenmeyelim.

Ayşe- Yok hiç merak etme, biz de bu vatan aşkı varken kolay kolay tükenmeyiz.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 8. Tema Vatandaşlık Sayfa 262, 263, 264, 265, 266, 267 Yaşamaya Dair Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
28
8
4
14
14
5
5

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!