Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Yemeyenin Malını Yerler Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Yemeyenin Malını Yerler Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Yemeyenin Malını Yerler Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Anlamı:

Kişinin yemeğe kıyamadığı malı, başkaları hiç acımadan ve düşünmeden yer bitirir.

Hikayesi:

Bir bayram günü Nasreddin Hoca’nın karısı koca bir tepsi baklava yapmış. Baklava da baklavaymış hani, yiyenin ağzın­dan bal akıtıyormuş. Nasreddin Hoca baklavanın yanında nere­deyse parmaklarını yiyecekmiş. Üç dilim, beş dilim derken tepsi de birkaç dilim bırakmış, yatmış. Gecenin bir yarısı Nasreddin Hoca karısı­nı dürtmüş, “Aman Hanım, kalk kalk!” demiş. “Hayırdır bey?” demiş karısı telaşla gözlerini açarken, “Ne oldu?”

“Aman” demiş hoca, “Sorma hatun, aklıma çok önemli bir şey geldi. Unutmaya, geciktirme­ye gelmez. Sana bir zahmet koş da baklavanın kalanını getir” demiş. Karısı şaşkınlık içerisinde koşarak mutfağa gitmiş. Tatlının kalanını tepsisiyle birlikte kap­tığı gibi hocanın yanma getirmiş. Hoca tepsinin başına oturmuş, besmele çek­miş, başlamış birbiri ardına dilimleri ağzına atmaya. Son lokmayı da yutunca bir oh çekmiş, derin bir nefes almış.

Olanlara hiçbir anlam veremeyen karısı, “Efendi, hayırdır? Ben hiç bir şey anlamadım. Aklına ne geldi de gece yarısı kalkıp baklavayı bitirdin?” diye sormuş. Hoca, “Aman hanım, düşündüm taşındım, yemeyenin malını yerler, en iyisi mi mideme indireyim de rahat bir uyku çekeyim, dedim. Aklımda kalacağına karnımda dursun” demiş.Küt diye yatıp uyumaya devam etmiş.

İşte böyle, insanın cimrilik, pintilik yapıp yemeye kıyamadığı malı mülkü, o öldükten sonra başkaları hiç acımadan lüp lüp diye mide­ye indirirler, sağa sola çarçur ederler, kısacası kısa sürede malın dibine darıyı ekerler. O yüz­den en güzeli, insanın elindeki maldan gerektiği biçimde faydalanmaktan çekinmemesidir.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir