Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Şiir

Yerçekimli Karanfil Şiir İncelemesi

Yerçekimli Karanfil  Şiirinin İncelemesi Tahlili Kafiye ve Redifleri Zihniyeti Nazım Birimi Ahenk Unsurları Söz Sanatları Ses Olayları Edip Cansever

Yerçekimli Karanfil Şiir TahliliYerçekimli Karanfil Şiir

Nazım Biçimi: Serbest Şiir

Nazım Birimi: Bent

Birim Sayısı: 3 Bentten oluşmuştur.

Ölçü: Serbest ölçü kullanılmıştır.

Ahenk Unsurları: Şiirde ahenk kafiye ve redifle sağlanmıştır. Ayrıca dize içlerinde kelime tekrarları vardır.

Kafiye ve Redifler:

  • seninle / içimde / işte / ele /  sessizce: e’ler yarım kafiyedir.
  • sen ve sana kelimeleri tekrar edilmiş ve diz içinde ahenk oluşturulmuştur.

Söz Sanatları:

  • Benzetme: “Örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi” Bulundukları ruh halini içlerine karanfil düşmesine benzetiyor.
  • Abartma: “Midemdi aklımdı şu kadarcık kalıyor.” Olduğundan fazla küçültme yaparak bulunduğu durumu açıklama yoluna gitmiştir.
  • Benzetme: “Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk”  Doğanın görünümünü yedi renk gökkuşağına benzetmiştir.
  • Kişileştirme / benzetme: “Bir ağaç işliyor tıkır tıkır yanımızda”  Bir ağaç çalışan insan gibi düşünülmüş ya da işleyen saate benzetilmiş de diyebiliriz.

Dil: II. Yeni şiirinin edebiyatımızdaki önemli temsilcilerinden olan Edip Cansever, II. Yeni şiirinin dil özelliklerine sahiptir. İmgeli ve benzetmelere dayanan bir dilin yanında aynı zamanda kelimeleri gerçek anlamlarından uzaklaştırarak yeni bir söyleyiş peşinde şiirini oluşturmuştur. Bu da dil bakımından sade olmasa da okuyanın anlama çabası içine gireceği bir dil özelliğine sahip olmasını sağlar.

Tema: Sevgili ve aşk.

Gelenek: II. Yeni şiirinin edebiyatımızdaki önemli temsilcilerinden olan Edip Cansever, kapalı olan şiir ve ifadeleriyle içinde olduğu akımın örneği şiirler üretmiştir. Özellikle dönemlerinde büyük eleştiri alsalar da özgünlükleri ve şiire getirdikleri anlam derinlik ve zenginliği, yeni imaj yaratma becerileri sayesinde edebiyatımızda unutulmaz arasına girmişlerdir.

Şiir ve Şair: Şair bu şiirinde sevgilisi yanındayken dünyanın büründüğü halden bahseder. Nasıl mutluluğun resmini çizdiğini dizelere yansıyan görüşlerden hareketle okuruz. Onun için dünya renklere kesilir sevgilisi yanındayken. Çünkü onun için dünyada renk varsa bu renk sevgilisinin gülmesinden onunla geçirdiği vakitten doğmaktadır.

Ses Olayları:

  • yaşıyorsun: yaşa-yor-sun: a sesi ı sesine dönüşmüştür. Ünlü daralması ses olayı vardır.
  • örneğin: örnek+in: örneğin k sesi ğ sesine dönüşmüştür ünsüz yumuşaması ses olayı vardır.
  • işliyor: işle-yor: işliyor e sesi i sesine dönüşmüştür. Ünlü daralması ses olayı vardır.

“Edip Cansever Yerçekimli Karanfil” Şiirinin İncelemesi Tahlili Kafiye ve Redifleri Zihniyeti Nazım Birimi Ahenk Unsurları Söz Sanatları Ses Olayları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz. 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close