Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Cevizli Biber Biber Dövmesi Tarifi

Humus Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Yerli Susamdan Odun Ateşinde Tahin Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Yerli Susamdan Odun Ateşinde Tahin Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Yerli Susamdan Odun Ateşinde Tahin Tarifi

Yerli Susamdan Odun Ateşinde Tahin İçin Malzemeler

Yerli Susamdan Odun Ateşinde Tahin Nasıl Yapılır?

Akdeniz Bölgesi’nde yapılan salataları, diğer yerlerde yapılanlardan ayıran temel unsur, bol miktarda tahin kullanılmasıdır. Tahin, humus ve hibeşin ana malzemesini oluşturur veya sos haline getirilip piyaz ve salataların üzerine gezdirilir. Akdeniz kıyısıyla Toroslar arasında bol miktarda susam yetiştirilmesi bunun sebebi olsa gerek… Yerli susamdan elde edilen tahin, hele bir de odun ateşinde hazırlanmışsa tadına doyum olmaz.

Yerli susam ile Antalya’nın Manavgat İlçesı’nde nefis tahin üretimi yapılır. Çeltikçi, Demirciler, Ulukapı, Işıklar köylerinde üretilen susam kullanılır. Yerli susam, binyıllardır atalarımızdan beri kullanılagelen tohumlarla üretilir. Her sene üretilen susamın bir kısmı tohumluk olarak saklanır, bir sonraki sene ekilir.

Tahin yapmak İçin susam akşamdan suya basılır. Bu, kabuğunun yumuşamasını ve temizlenmesini sağlar. Kabuğunu ayırmak için makineden geçtikten sonra tuzlu su havuzundan geçirilir. Daha sonra temiz su havuzundan aktarılır ve sıkma makinesiyle suyu sıkılır. Fırınlarda pişirilir. Pişen susam soğuduktan sonra değirmenden geçirilir ve sıvı hale gelir.

Susamın kavrulma derecesine bağlı olarak tahin ıkı çeşit olur: açık renk ve koyu renk. Piyazlarda açık renk tahin tercih edilir. Tahin satın alırken yağı üstüne çıkmış mı diye bakmakta fayda vardır. Yağı üstüne çıkmış ise taze olmama ihtimali yüksektir. Tahini uzun süre muhafaza edebilmek için ışıktan ve sıcaktan korumalı. Tercihen cam kavanozlarda saklamak. Kullanmadan önce de kavanozu çalkalamak ve dibim iyice karıştırmak.

Tahin ile yapılan soslarda limon suyu içme damla damla akıtılmak, bir yandan da karıştırılmalıdır. Limon suyu birden eklenirse tahin küstürülür (pütür pütür olur). Limon suyu eklenen tahmin kıvamı sertleşir; akıcı hale getirmek için tekrar azar azar ılık su ilave edilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir