Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Yoğurdun Yağı Tereyağı Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Yoğurdun Yağı Tereyağı Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Yoğurdun Yağı Tereyağı Tarifi

Yoğurdun Yağı Tereyağı İçin Malzemeler

Yoğurdun Yağı Tereyağı Nasıl Yapılır?

Tereyağının yoğurttan yapıldığını biliyor muydunuz? Anadolu’da günlük olarak sağılan sut hemen mayalanarak yoğurt yapılır. Mayalanan yoğurtlar biriktirilir ve yayığa konur, içme biraz da soğuk su eklenir. Yayığın açık kalan tarafı da bir bezle (veya kapağıyla) kapatılır. Yayık ileri geri sallanarak yayılır. Bu ışın ustası olmuş hanımlar, çıkan sesten yayığın içinde yağın toplanmış olduğunu anlarlar.
Yayma sonunda, biriken yağ alınır. Bu, tadı dillere destan, nefis yayık yağıdır. Hakiki tereyağı budur. Bu yağ soğuk su dolu bir tencereye alınır; burada biraz yoğrulur ve içinde kalan ayranın da çıkması sağlanır. Hemen yenecekse veya kahvaltıya çıkarılacaksa olduğu gibi yenir. Daha uzun süre dayanması istenirse tuzlanır.

Tereyağı süt kaymağından da yapılabilir ancak yayık yağının tadını tutmaz. Günümüzde tereyağı ismiyle satılan çoğu yağ süt kremasından hatta margarinden üretilmektedir.

Yağ alındıktan sonra yayıkta kalan kısma “katık” denir. Bu, nefis bir ayrandır. Çökelek yapmak içinse, katık bir tencerede kaynatılıp altı kapatılır. Soğuyana kadar tencere içinde bekletilir. Soğuduktan sonra süzülür. Süzgecin üstünde kalan kısım çökelek, altta kalan kısım sarı-yeşil sudur. Çökelek hemen tüketilecekse olduğu gibi yenebilir; uzun süre saklanacaksa tuzlanır. Çökelekten çıkan sarı-yeşil su çok değerli bir gıdadır Ekmek, çörek yapımında kullanılır veya çok besleyici olduğu için hayvanlara yedirilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir