Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Kaymak Yağı Tarifi

Tuzlu Yoğurt Kış Yoğurdu Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Yoğurt Tarifi

Tatlı ve Çorba Tarfileri

Yoğurt TarifiYoğurt Tarifi

Yoğurt İçin Malzemeler

  • 2 kg tam yağlı çiğ süt
  • 2 çorba kaşığı ev yoğurdu (veya mandıra yoğurdu)

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sütü bir taşım kaynatın. Daha sonra kısık ateşte biraz suyunun uçması için 10 dakika daha kaynatın. Sütü toprak veya cam bir kâseye dökün. Parmak yakmayacak kadar ılınmasını bekleyin.

Maya olarak 2 çorba kaşığı yoğurdu kullanın. Yoğurdu tahta kaşığın tersiyle iyice ezin. Ilık sütten bir miktar alıp ılıştırın. Daha sonra ılık mayayı sütün bir kenarından yavaşça dökün. Mayanın bütün sütle iyice karışması için kaymağını bozmadan sütü bir çatal yardımıyla alttan biraz karıştırın.

Sütün üzerine bir tabak örtün. Onun da üzerini kalınca örtüler veya battaniyeyle kapatarak ılık durmasını sağlayın. Sıcak-ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. Yaklaşık 3 saat sonra sütün üzerinde yeşil-sarı renkli bir su birikmişse yoğurt tutmuştur. Buzdolabına kaldırabilirsiniz. Henüz üzerinde su birikmediyse biraz daha mayalanmaya bırakın.

Kese Yoğurdu: Süzme yoğurt hazırlamak isterseniz yoğurdu tülbende koyup yüksek bir yere asın. Suyunu da bir kapta biriktirin. Ne kadar bekletirseniz o kadar koyu kıvamda süzme yoğurdunuz olur. Buna kese yoğurdu da denmektedir. Süzülen yoğurt suyunu çorba veya hamur işlerinizde değerlendirebilirsiniz; çok besleyicidir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!