Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Yoğurt Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Yoğurt Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Yoğurt Tarifi

Yoğurt İçin Malzemeler

  • 2 kg tam yağlı çiğ süt
  • 2 çorba kaşığı yoğurt (tercihen ev yoğurdu)

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sütü bir taşım kaynatın. Daha sonra kısık ateşte suyunun uçması için 10 dakika kaynatın. Toprak veya cam bir kâseye sütü dökün. Parmak yakmayacak kadar ılınmasını bekleyin. Maya olarak 2 çorba kaşığı yoğurdu kullanın. Yoğurdu tahta bir kaşığın tersiyle iyice ezin. Ilık sütten bir miktar alıp ılıştırın. Ilık mayayı sütün bir kenarından yavaşça dökün. Mayanın sütle iyice karışması için kaymağını bozmadan sütü bir kaşıkla alttan karıştırın.

Kâsenin üzerini geniş bir tabakla kapatın. Onun da üzerini kalınca örtüler veya bir battaniyeyle örterek ılık durmasını sağlayın. Sıcak-ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. Yaklaşık 3 saat sonra sütün üzerinde biraz su birikmişse yoğurt tutmuştur. Buzdolabına kaldırabilirsiniz. Henüz tutmadıysa biraz daha mayalanmaya bırakın.

Evde yoğurt hazırlamak çok kolaydır. Koyun, keçi, inek, manda sütleriyle nefis yoğurtlar hazırlanabilir. Ev yoğurdunun özelliği, birkaç gün içinde ekşimesi ve sulanmasıdır. Yoğurdun ekşimesi “canlı” olduğunun en büyük ispatıdır. Özellikle küçük bebeklere, çocuklara, hastalara, ev yoğurdu yedirilmesi çok daha iyi bir seçim olacaktır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir