Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Zenginin Horozu Bile Yumurtlar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Zenginin Horozu Bile Yumurtlar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Zenginin Horozu Bile Yumurtlar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Anlamı:

İnsanın parası varsa, başkasının kazançsız sandığı işlerden bile kar sağlanmanın bir yolunu bulur.

Hikayesi:

Zamanında yaşlı anasıyla yaşayan bir adam varmış. Kasabada küçük bir memuriyette dir­sek çürütür, anasıyla birlikte kıt kanaat geçinir giderlermiş. İşin açıkçası adamın gözü ticaretteymiş. “Off  anaa, memurluk da yapılacak şey mi? Yıllardır ne uzadık, ne kısaldık! Baksana ucun­dan kıyısından ticarete tutunalar nasıl da parayı kırdılar. Bir fırsatını bulsam ben de atlarım tica­rete” der dururmuş.

Günün birinde maaşından artırdığı üç beş kuruşla kabzımallık yapıp köşeyi dönen arka­daşına özenmiş meyve, sebzeciliğe soyunmuş. Şans bu ya, o sene kış çok uzun sürmüş. Daha meyveler sebzeler çiçek açamadan yaz bitmiş. Olan bizim garibanın sermayesine olmuş. Başka bir seferinde yüncülük yaparak paraya para demeyen birinin işine heves etmiş. Yine zor bela biriktirdiği parayı son kuruşuna kadar yüne yatırmış. Ama kısmet işte, o sene de kış bir türlü gel­mek bilmemiş. Ne doğru düzgün soğuk olmuş, ne kar yağmış. Yünlerin hepsi adamın elinde kalmış. Verdiği parayı kurtarmak için indirim üzerine indirim yapmış, en sonunda yok pahasına gitmiş yünler.

Yine bir gün ana oğul sobanın başında oturuyorlarmış. Adam kara kara düşünüyormuş. Belli ki yine bir iş kurma hayalinin peşindeymiş.“Diyorum ki ana,” demiş kararlı bir sesle, “üç beş tavuk alayım. Akşam işten gelince yumur­talarını satayım. Kâr edince üç beş tane daha tavuk alırım. Böyle böyle işi büyütürüm. Ne dersin?” “Aman oğlum, dertsiz başına dert arama” demiş anası. “Yumurta alıp satmayla iş mi kurulur?” “Öyle deme ana” demiş oğlan. “Bak Niyazi’ye. Nasıl da köşeyi döndü yumurta işiyle. Şimdi üçüncü çiftliğini kuracak.” “Niyazi’nin babası zengindi oğlum” demiş anası. “İşi de zaten babası kurdu. Sen bakma onlara. Zenginin horozu bile yumurtlar. Fakir altın tutsa elinde bakır kesilir. Sen en iyisi bil­diğin işe devam et.”

İşte böyle elinde bol parası olana iş kurmak kolaydır. Parası sayesinde kapalı sanılan nice kapıyı açar, parasına para katar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir