Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
8. Sınıf Türkçe Meb Yayınları

Zeytin Üretimi Dinleme İzleme Metni Etkinlik Cevapları (8. Sınıf Türkçe)

Zeytin Üretimi Dinleme İzleme metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 8. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 276-277-278-279 (Vatandaşlık)

Zeytin Üretimi Dinleme İzleme Metni Cevapları

HAZIRLIK

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 276 Cevabı

1. Üretmek ülke ekonomisi için neden önemlidir?

 • Cevap: Bir ülkenin güç dengeleri üretim, tüketim ve verimlilik üzerine kuruludur. Üretim ne kadar verimli olursa ekonominin temeli o kadar sağlam bir zemine oturur. Üretimin yerli ve sürdürülebilir olması ise tarımda, ticarette, sanayide ve enerjide dışa bağımlılığı azaltarak ülkenin refah seviyesini yükseltir ve bağımsız bir devlet statüsü kazandırır.

2. Bir ürünün üretim aşamalarından birinin yanlış yapılması sonucunda ne olabileceğini açıklayınız

 • Cevap: Ne yazık ki tüm sistem çökebilir. Çünkü her şey bir disiplin ve saat gibi işleyen bir düzenin sonucudur. Bundan dolayı da en ufak bir aksilik bütün sistemi çökertebilecektir. Özetle bir ufak hata neredeyse bütün sistemi tıkayabilecektir.

1. ETKİNLİK

Zeytinyağı Üretimi” adlı videoda geçen bilmediğiniz sözcüklerin anlamını tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlük anlamlarıyla karşılaştırıp sözcükleri anlamlarına uygun cümlelerde kullanınız.

 • Cevap:

2. ETKİNLİK 

“Zeytinyağı Üretimi” adlı videodan hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Zeytin ağacının kökeni nereye dayanmaktadır? Yaklaşık kaç yıldır zeytinyağı üretilmektedir?

 • Cevap:Bir görüşe göre ana vatanının Anadolu, Suriye ve İran; bir görüşe göre Girit ve Yunanistan, başka bir görüşe göre de Kuzey Afrika, Atlas Dağları, aşağı Mısır olduğu düşünülüyor. Zeytin ağacının insanlık tarihindeki yerine dair en eski veri Ege Denizi’ndeki Santorini Adası’nda yapılan arkeolojik kazılara dayanmaktadır.  Yaklaşık 6 bin yıl önceki zeytinyağı elde etme yöntemleri olduğunu düşünürsek o kadar eskiye götürülebilir üretim.

2. Endüstrileşmeden önceki zeytinyağı üretimiyle endüstrileşmeden sonraki zeytinyağı üretimi arasındaki fark nedir? Açıklayınız.

 • Cevap: Değirmen ile zeytinyağı sıkılası işlemine sulu sistem de denir.Hızlı ve kaba bir ezme sağlayan değirmen de zeytin tanelerinin yağ hücreleri, daha iyi parçalanır.Zeytin hamurunun madeni değirmenlerde 30°C’nin üstünde ısınma durumu, taş değirmende yoktur. Çözücü ile çıkarma adlı teknikte yağ, hekzan gibi kimyasal çözücülerle çıkarılır. Daha sonra bu kimyasallardan kurtulmak için yağ kaynatılır. Bu yağ daha kullanılabilir olması için tekrar ısıtma, ağartma ya da koku giderme işlemlerine tabi tutulabilir. Bu işlemlerden sonra yağın yanma noktası ve raf ömrü daha uzun olur.

3. Ağaçta olgunlaşan zeytinler nasıl toplanır? Sizce bu yöntem zor mudur?

 • Cevap: Geleneksel hasat yöntemleri de 3 başlıkta incelenebilir. Bunlar ‘Yerden Toplanma’, ‘Ağaçtan Elle Toplama’ ve ‘Sırıkla Hasat’tır. Yerden toplama tekniğinde ise fizyolojik olarak olgunlaşan ve ağaç dibine dökülen zeytinler yerden elle toplanır. Bu yöntemle toplanan zeytinlerin sofralık değerleri düşüktür, daha ziyade yağa işlenirler. Elle hasatta ise, doğrudan ağaç üzerinden koparılan meyve aşağı doğru bir sıyırma hareketi ile sepet torba veya bir kutunun içerisine toplanır.

4. Zeytinyağı üretiminde daha çok hangi zeytinler tercih edilir? Bu zeytinlerden kaliteli zeytinyağı elde etmek için ne yapmak gerekir?

 • Cevap: Zeytin, ana vatanı Mezopotamya olan, zamanla Ege ve Akdeniz’e insan eliyle getirilip yetiştirilen ve bu coğrafyaya mükemmel uyum sağlamış, günümüzde ise bu coğrafyaların doğal bitki örtüsü zannedilen bir bitkidir. Ülkemizde Antep,Kilis, Hatay civarından başlayıp tüm kıyı şeridince Marmara’ya kadar yetişir.  Tüm bölgelerin zeytinyağı ayrı ayrı kendine has lezzete sahip olup, sıkım süreci doğru yönetilirse, mükemmel zeytinyağı olmaya adaylardır.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 277 Cevabı

5. Elde edilen zeytinyağının kalitesini ne belirler? Açıklayınız.

 • Cevap: Zeytinin, berelenmeden,ezilmeden, doğru zamanda toplanıp, doğru sıkım teknikleriyle soğuk sıkım olarak işlenip, herhangi kimyasal bir sürece ve katkıya maruz kalmadan, doğru materyallerle ambalajlanması ve uygun koşullarda saklanması, çok marjinal bir değişken olmadıktan sonra, size oldukça iyi bir zeytin yağını sunacaktır. Aynı zamanda zeytinyağının maksimum %8 asit ve altı olması besleyici değeri, tadı ve kokusu açısından önemlidir

6. Ekonomik değeri yüksek olan sızma zeytinyağı nasıl elde edilir? Açıklayınız.

 • Cevap: Perkolasyon sistemi ile yağ çıkarıldıktan sonra çok rutubetli ve yağlı bir prina elde edilmektedir. Bu prinadaki yağ daha sonra presleme veya santrifüjleme ile alınmalıdır. Çünkü perkolasyon ile yağın tamamı alınamamaktadır. Bu kombine sistemlerden en tanınmışı ‘Sinolea’ dır. Bu sistem şu an tercih edilen en iyi sistemdir. Ve özellikle iyi zeytinle çalışıldığında çok kaliteli yağ elde etmek mümkündür

7. Zeytinyağının yemek dışında kullanım alanlarından bildiklerinizi yazınız?

 • Cevap: Zeytinyağının yemek dışında kullanım alanları

Horlamayı önlemek için yatmadan önce bir kaşık zeytinyağı içebilirsiniz.
Ciltteki kırışıklıkları azaltmak için düzenli olarak zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz.
Cildinizi yumuşatmak için traş kremi yerine kullanabilirsiniz.
El, dirsek ve dizlerde oluşan kuruluğu onarmak için zeytinyağını kullanabilirsiniz.
Makyaj temizlemek için zeytinyağını kullanabilirsiniz.
Zeytinyağı ve limon suyunu karıştırarak üzerlerine sürerek mobilyalarınızı cilalayabilir, parlatabilirsiniz

3. ETKİNLİK 

“Zeytinyağı Üretimi” videosunu tekrar izleyerek tutarlılık (tekrara düşme, çelişik olmama, görecelilik) bakımından değerlendiriniz.

 • Cevap: Video kendi içinde tekrara düşmediği, çelişik olmadığı ve görecelilik açısından da bir sorun teşkil etmediği için tutarlıdır diyebiliriz.

4. ETKİNLİK 

İzlediğiniz videoya göre zeytinyağı üretimini işlem basamaklarına göre numaralandırarak aşağıdaki boşluğa yazınız.

 • Cevap:

5. ETKİNLİK 

Derse hazırlık bölümünde araştırdığınız konu ile ilgili münazara yapmak için gruplara ayrılınız. Aşağıdaki yargılardan birini seçiniz. Jüri üyelerini belirleyiniz. Grup sözcüsü belirleyip grubunuzun düşüncelerini aşağıdaki ölçütlere göre karşı gruba savunmaya çalışınız.

a) Bir ülkenin kalkınmasında tarım önemlidir.

 • Cevap: Çünkü tarım olmazsa ham madde olmayacaktır. Bağımsız bir sanayi de kurulamayacaktır. Bunun sonucu da yine borçlanma olacak ve ülke kalkınmadan uzaklaşacaktır.

b) Bir ülkenin kalkınmasında sanayi önemlidir.

 • Cevap: Bir ülke ancak teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile kalınır çünkü fabrikalar ne adar üretirse siz de ne kadar bu ürünleri dışarıya satıp ülkeye döviz getirirseniz o kadar kalkınma hızınızı da arttırmış olursunuz.

6. ETKİNLİK 

İzlediğiniz video ile ilgili görüşlerinizi sebepleriyle yazınız.

Beğendim. Çünkü

 • Cevap: Çünkü çok etkili ve insanın merakını uyandıran bir videodur.

Beğenmedim. Çünkü

 • Cevap:

7. ETKİNLİK 

a) Aşağıdaki haritayı ve tabloyu inceleyiniz.

b) Haritadan ve tablodan yola çıkarak defterinize ülkemizdeki zeytin üretimi ile ilgili düşüncelerinizi anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

 • Cevap: Zeytin, Türkiye’de çok geniş bir yayılım alanı bulmuştur. Türkiye’nin 81 ilinin 41’inde, 843 ilçenin 270’inde zeytin üretimi yapılmaktadır. Üretimin % 53’ü Ege Bölgesinde, % 18’i Marmara Bölgesinde, % 23’ü Akdeniz Bölgesinde, % 6’sı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve % 0,2’si de Karadeniz Bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Ege Bölgesinde üretimin % 55’i yağlık olarak değerlendirilirken Marmara Bölgesinde üretimin % 60’ı sofralık olarak değerlendirilmektedir. Türkiye dane zeytin üretimi sırasıyla, İzmir (% 13), Manisa (%12.5) Aydın (%12), Muğla (%10), Balıkesir (%12.5), Çanakkale (%7) ve Bursa (%5) illerinden sağlanmaktadır.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 8. Tema Vatandaşlık Sayfa 276, 277, 278, 279 Zeytin Üretimi Dinleme İzleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
8
7
5
12
52
1
5

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!