Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Abdo Bey Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Abdo Bey Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Abdo Bey Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları 

Yöresi: Gaziantep Çeşitlemesi

Abdo Bey Türküsünün Hikayesi

Osmanlı’nın son döneminde Haymana’dan Antep’e, sahipsiz Mülk Köyü ne göçen ve artık yerleşik bir hayat isteyen Hamatlı Aşireti ile aynı köyü mesken tutan Savcılı Aşireti’nin hikâyesinde Hamatlı Aşireti’ nin reisi Büyük Ah Ağa nin üç karısı, bunlardan da dört erkek, dört kız evladı vardı, Savcılı Aşireti ile komşuluktan öte bir akrabalık da kurarak iyi geçinmek isteyen Büyük Ali Ağa, Savcı Bey’inden güzeller güzeli kızı Zeynep’i oğlu Müslüm’e istemişti. Savcılı ailesi kızları Zeynikli’yi (Zeynep) Müslüm’e nişanlamaya söz vermişlerdi.

Bir süre sonra Savcılı Aşireti’nden bir düğüne davet edildi Hamatlı Aşireti. Büyük Ali Ağa ile baba bir ana ayrı oğulları Müslüm, Abdo ve Küçük Ah adet gereği düğün yerinde davetliler için ayrı ayrı hazırlanmış olan çadırlarına gitmektedirler. Zeynik onları uzaktan görünce yanındaki arkadaşına sorar “Nişanlım hangisi, tanır mısın?”. Arkadaşı “Boylu delikanlının yanmdakidir nişanlın” dedi. Zeynik “Boylu delikanlı kimdir?” deyiverdi. “O nişanlın Müslüm’ün kardeşi Abdo’dur”. Zeynik dökülüverdi birden “Abdo’yu beğendim ben, ancak onunla evlenirim” diye.

Eğlence bitip herkes çadırına çekildiğinde Zeynikh, Abdo’nun çadırına varıp, diyeceğini demişti. “Ben kardeşin Müslüm’le sözlüyüm. Seni görüp bihnce gönlüm istemez artık Müslüm’ü. Ben sana varmak isterim.” Abdo şaşkındı “olmaz’ demişti, Zeynikh direnmişti. Olmaz demişti de Abdo, Zeynikh öyle güzeldi ki. Bir mendil ve yüzükle sözleştüer.

Düğün sonrasında utana sıkıla babasına olanı anlatan Abdo izin istemişti Zeynik ile evlenmek için. Büyük Ah Ağa şaşkındı ama ikisi de birbirine sevdalanmış, gözleri kalplerine değmişti artık. Büyük Ah Ağa, aile meclisinde konuyu açınca olanları anlayan Müslüm “Zorla alacak değihm kızı. Sevdalanmışlar madem evlensinler” diyerek aradan çekilir.

Abdo ile evlenen Zeynik muradına erdiyse de, doğurduğu kız evlat yaşamamış, evlerine bir fidan dikememişti. Ama Abdo’ya duyduğu sevgi öyle fazlaydı ki, eliyle yediriyor giydiriyor, gözünün içine bakıyordu. Buna dayanamaz olan Müslüm, babası Büyük A1İ Ağa namaz kıldığı sırada yanında duran kardeşi Abdo’yu tüfekle sırtından vurmuş, Zeynikli’yi Abdo’suz bırakmıştı.

Abdo’nun acısından Müslüm’ü köyden kovan Büyük Ah Ağa, yıllar sonra çoluk çocuğa karışan oğlunu affetse de, Müslüm’ün vicdanı bir türlü rahata ermemişti. Bağışlanmak için Hac yoluna çıkan Müslüm, oraya varamadan yolda koleradan ölmüştür.

Abdo Bey Türküsünün Notaları

Abdo Bey Türküsü

Abdo Bey Türküsünün Hikayesi

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir