Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kemalzade Ali Ekrem Hayatı Edebi Kişiliği

Ali Kemal Hayatı Hayatı Edebi Kişiliği

Ana Sayfa / Biyografiler / Abdülhak Hamid Tarhan Edebi Kişiliği Kısaca
Şairlerin Hayatı

Abdülhak Hamid Tarhan Edebi Kişiliği Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Abdülhak Hamid Tarhan Edebi Kişiliği Kısaca

Tanzimat sonrasında Türk Edebiyatı’nda yenileşme hareketinin şöhret kazanmış şair ve tiyatro yazarı olan Abdülhak Hamid, yurt dışında birçok yerde memurluk yapmış 1885 sonrası eşi Fatma Hanım’ı kaybettikten sonra en ünlü eserlerinden olan Makber’i eşini kaybettiği yer de -Beyrut’ta- yazmaya başlamıştır. İstanbul’a döndükten bir süre sonra Londra sefareti başkâtipliğine getirilen sanatçının sanat hayatına büyük etkisi olacak İngiltere macerası bu şekilde başlar. Londra’dan ‘Gayret’ mecmuasına gönderdiği ‘Hyde Park’tan Geçerken’ gibi şiirlerinde hürriyet ve tabiat duygusunu ön plana çıkarır.

1890’ da Londra’da Zeynep ve Finten adlı iki piyes kaleme alır ve yayımlanması için İstanbul’a gönderir fakat eserler yayımlanmaz hatta Hâmid görevden alınır. Sonrasında herhangi bir eser neşretmemek şartı ile affedilir bununla birlikte rütbesi ve maaşı attırılır Londra sefaret ikinci müsteşarı görevine atanır.

Bu sebepler dolayısıyla Hâmid II. Meşrutiyet’in ilânına kadar ‘Ordu-yı Hümâyun’da Bir Şair’ ve ‘Hediye-i Sâl ’ gibi birkaç şiiri dışında eser yayımlayamaz.

Hâmid 1906 yılında Bürüksel sefaretine tayin edilmiştir. Yazarın diplomatik görevine 1912’de son verilmiştir. Bu yıldan sonra belli bir süre İstanbul’a dönen sanatçı 1937 yılında İstanbul’da hayata veda eder.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir