Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Ahfeş’in Keçisi Gibi Baş Sallamak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Ahfeş’in Keçisi Gibi Baş Sallamak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Ahfeş’in Keçisi Gibi Baş Sallamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Ne söylediğini anlamadan başını sallayıp onaylamak.

Hikayesi:

Zamanın birinde Ahfeş adında bir medrese talebesi ezberlediği dersini birine sesli olarak anlatmadan bir türlü kafasına kazıyamazmış. Önüne geleni tutar, ezber ettiği dersini okur­muş. Bir anlatmış, iki anlatmış, üç anlatmış, derken bütün arkadaşları bu angaryadan bıkıp usanmış. Artık Ahfeş’i kim görse yolunu değiştiriyormuş. O da etrafında ders anlatacak kimseyi bula­mayınca kendince bir çözüm bulmuş. Pazardan bir keçi almış. Geçmiş keçinin karşısına dersini anlatmaya başlamış.

Keçi mel mel dinliyor, hiç sesini çıkarmıyormuş. Anlatması bitince Ahfeş, keçiye “Anladın mı?” diye sormuş. Keçi bön bön bakmaya devam edince Ahfeş, keçinin boynun­daki ipi hafifçe aşağı doğru çekmiş. Böylece keçi sanki evet anlamında kafasını sallamış. Ahfeş de öteki konuya geçmiş.Artık Ahfeş dersini hep keçisiyle çalışmaya başlamış. Bir süre sonra keçiye “Anladın mı?” diye sorunca bu kelimeye şartlanan keçi, artık kendiliğinden başını sallıyormuş.

İşte böyle, söyleneni doğru dürüst dinleme­yip anlamadan he he diyen, karşısındaki kişiyi koyunun kavalı dinlediği gibi dinleyen sonra da sanki anlamış gibi başını sallayıp onaylayan kişiler için kullanılır bu deyim.

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir