Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Alacası İçinde Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Alacası İçinde Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Alacası İçinde Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Bir insanın ne olduğu, nasıl biri olduğu dışından bakıp anlaşılmaz

Hikayesi:

Eski zamanlardan birinde bir kadı, para almadan kimsenin işini çözmez, kim daha çok para verirse davayı ona kazandırırmış. Yapılan şikâyet üzerine zamanın şeyhülislamı, hemen bir soruşturma yapıp kadıyı görevden almış.

Fakat kadı zaten görev yaptığı süre boyunca küpünü iyice doldurmuş. Görevden alınınca küçük şehirde kalmayıp İstanbul’a göçmeye karar vermiş. Ama servetini nasıl götüreceğini bir türlü bulamıyormuş. Tabii o devirde yol­lar güvenli değil. Eşkıyaya yakalanıp serveti kaybetmek de var. Eşkıyaların da kulağı delik olur zaten. Daha kadı yola çıkmadan bu seyahat haberi eşkıyaya ulaşmış. Kadı düşünmüş taşınmış en sonunda bölgede pek tanınmayan bir kervancı bulmuş.

Anlaşmaya göre kervancı develere çanak çömlek gibi ucuz eşyalar koyup kadının altın­larını bunların arasına gizleyecekmiş. Kadı da yolcu gibi kervana katılacakmış.Yola çıkma günü gelmiş. Kervancı altınları güzelce gizlemiş. Kadı da zenginliği anlaşılma­sın diye alaca benekli kürkünün tersini çevirip giymiş. Görünen kısmını da kötü bir kumaşla kaplamış. Başındaki kavuğunu da yine kötü bir bezle sarıp sarmalamış. Böylece kimsenin tanımayacağı bir kılıkla kervana katılmış.

Kervan yola çıkmış. Üçüncü gün eşkıyanın eline düşmüşler. Eşkıyalar develerde değerli bir şey göreme­yince yolcuların üzerini aramaya başlamışlar. Haydutlardan biri, pejmürde giyimli kadı efen­dinin alacalı kürkünü fark etmiş. Onun, yolunu gözledikleri kadı olduğunu hemen anlamış. Koşup reisine müjdeyi vermiş: “Ağam, müjde­ler olsun! Beklediğimiz kadı bu kervanda çıktı.”Eşkıya reisi üstü başı dökülen adama bakmış. “Ne kadısı yahu, bizimkinin sırtında alaca kürk olacaktı” demiş. Haydut gülerek cevap vermiş: “Aradığımız kadı budur ağam. Alacası içinde!”

İşte böyle, dışarıdan bakıldığında anlaşıl­mayan, gizli tarafları olan kişiler için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir