Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Alicengiz Oyunu Oynamak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısaca

Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısaca

Ana Sayfa / Deyimler / Ali Kıran Baş Kesen Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısaca

Ali Kıran Baş Kesen Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Ali Kıran Baş Kesen Deyiminin Açıklaması

Ali Kıran Baş Kesen Deyiminin Anlamı

Ali Kıran Baş Kesen Deyiminin Hikayesi Kısaca

Ali Kıran Baş Kesen Deyiminin Öyküsü

ALİ KIRAN BAŞ KESEN DEYİMİNİN ANLAMI

  • Kabadayılık, zorbalık eden. Çevresine karşı zor kullanan, baskı yapan.

ALİ KIRAN BAŞ KESEN DEYİMİNİN ANLAMI HİKAYESİ

İstanbul’u alarak rüyasını gerçekleştiren Sultan II. Mehmet, Doğu’ya ve Batı’ya yeni seferler yapmak için sık sık İstanbul dışına çı­kıyordu. Bu çıkış ve dönüşler sırasında İstanbul’u kucaklayarak onu havasıyla suyuyla besle­yen, tepeleri, ormanları, gölleri, ırmakları gör­me, tanıma fırsatı buluyordu.

İstanbul’u, dallar ve yapraklarla örülü yemyeşil bir gökyüzünün altında ve ulu ağaç­ların arasında terk etmek sonra yine aynı yol­lardan dönerek şehre girmek Sultan’a büyük zevk veriyordu.

Yine böyle seferlerin birinde, ormanın içinden geçen bir yoldan İstanbul’a dönen Sultan, onu çok üzen görüntülerle karşılaştı. O güzelim ağaçlar yer yer kesilip yok edilmişti. İlerledikçe kurumaya yüz tutmuş köklerin, yerlere serilmiş dalların göründüğü geniş, boş alanlar çıkıyordu karşısına. O koca ağaçlar kesilmiş, kırılmış, yerle­rinden sökülmüştü. Çimenlerin üstü, sararıp solmuş yaprak yığın­larıyla örtülmüştü. Kesilen ağaçların gövdelerinden aşağı, insanın gözünden aşağı inen gözyaşları gibi reçineler akmıştı.

Bunları ilk gördüğünde Sultan’ın kaşları çatıldı, yüzü asıldı. Se­ferler için giriş çıkışlarında, bu tür manzaralarla sık sık karşılaşınca sadece üzülmekle kalmadı. Bir ferman çıkartarak: “Ormanlarımdan bir dal kıranın başını keserim!” dedi. Sultan’ın fermanı ağızdan ağza aktarıldı, kulaktan kulağa söy­lendi. Gel zaman git zaman, Sultan’ın, ormanları kıranlar için çıkarttı­ğı bu ferman sözü, döndü dolaştı, “Ali kıran, baş kesen,” halini aldı.

0
like
0
love
0
haha
1
wow
1
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir