Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısaca

Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Açıklaması

Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Anlamı

Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Hikayesi Kısaca

Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Öyküsü

ALTINDAN ÇAPANOĞLU ÇIKMAK DEYİMİNİN ANLAMI

  • Bir işin, bir olay m baş ağrıtacak bir durumu olması. Sorunlu, tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalmak.

ALTINDAN ÇAPANOĞLU ÇIKMAK DEYİMİNİN HİKAYESİ

Çapanoğlu Ahmet Paşa, Yozgat’ın kurucularındandı. Kentin büyüyüp gelişmesinde pek çok katkısı oldu. Halk da çok sevdi onu, destek verdi çalışmalarına. Halkın desteği iyi gelmedi Çapanoğlu Ah­met Paşa’ya. Bütün Yozgat’ı canının istediği gibi yönetmeye başladı. Sanki Yozgat’ın yö­neticisi değil de sahibiydi.

Ölümünden sonra da yerini oğluna bırak­tı. Oğlu da kendi oğluna! Babadan oğula sü­rüp gitti bu böyle. Her gelen Çapanoğlu, konumunu sağlam­laştırmak, gücünü büyütmek için Yozgat’ın en değerli yerlerine, tarlalarına el koydu. Sü­rülerine sürüler kattı. Hak hukuk gözetmedi. Şikâyetlere kulak tıkayıp şikâyetçileri cezalan­dırma yoluna gitti.

Bir zaman sonra da Çapanoğlu korkusu her yanı sardı Yozgat’ta. Sadece halk arasın­da değil, küçük büyük bütün memurlar ara­sında da yaygındı bu korku. Günün birinde memurlardan birinin önü­ne, bir şikâyet dosyası geldi. Dosyanın kapağını açan memur, birkaç sayfa okuduktan sonra hemen kapattı dosyanın kapağını. Geldiği makama geri gönderdi. Buna bir anlam veremeyen karşı taraf, dosyanın hiçbir işlem yapılmadan niye geri gönderildiğini sordu. Kaygısını anlatmak is­teyen memur:

“Bu işi biz fazla kurcalamayalım,” dedi. “Ne demek fazla kurcalamayalım?” Derin bir soluk alan memur:

“Siz, burada yenisiniz galiba,” dedi. “Doğrudur, yeni başladım.” “Tahmin etmiştim,” dedi memur, “bu şikâyet, bir toprağa el koy­mayla ilgili!” “İyi ya,” dedi karşı taraf, “haksız bir iş var ortada!” “Orası öyle,” dedi memur, “ama nerede haksız bir iş varsa, hele bu iş toprakla ilgiliyse, altından bir Çapanoğlu çıkar.” “Nereden biliyorsunuz canım, altından Çapanoğlu çıkacağını, dosyada adı bile geçmiyor?”

Memur, kendinden emin cevap verdi: “Bu kadar açık bir haksızlığı onlardan başkası yapmaya cesaret edemez de ondan!” Dosya rafa kaldırıldı. Unutulmaya terk edildi.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir