Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Aslan Payı Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Aslan Payı Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Aslan Payı Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Paylaşımda en büyük pay.

Hikayesi:

Hikâyeye göre bir gün ormanlar kralı aslan, kurt ve tilki ile ava çıkmış. Birlikte pusu kurup bir ceylan yakalamışlar. Sıra gelmiş ceylanı yemeye. Aslan, kurda “Haydi, avı pay et baka­lım” demiş. Kurt da önündeki ceylana bakmış bakmış, en sonunda üç eşit parçaya ayırmış hayvanı. “Boynuyla ön butlarını siz buyurun kralım. Sırtını tilki yesin. Ben de arka butlarıyla idare ederim” demiş. Aslan bu paya çok sinirlenmiş, bir pençe darbesiyle kurdu yere yıkmış. Bu sefer de tilkiye dönmüş, “Haydi, bari sen pay et” demiş.

Tilki yutkunmuş. Çekine çekine avın başına geçmiş. “Boynuyla ön butlarını sabah kahvaltısında yersiniz kralım. Sırtını öğle yemeğinde buyurun. Arka butlarını da akşam yemeğinize saklayalım” demiş. Aslanın pek hoşuna gitmiş bu paylaştırma. “İyi de sen ne yiyeceksin?” diye sormuş til­kiye. “Ben de hak ettiğim üzere sizden artanları sıyıracağım efendim” demiş tilki. Aslan daha da memnun olmuş.

“Aferin sana, nereden öğrendin bakayım sen böyle güzel pay etmeyi?” diye sormuş. “Nereden öğreneceğim efendim,” demiş tilki, “elbette kurttan öğrendim. İşte böyle, paylaşımdaki en büyük pay, hisse­nin en büyüğü, en güçlünün hakkı için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir