Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Bal Gibi Olur Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Bal Gibi Olur Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Bal Gibi Olur Deyiminin Açıklaması

Bal Gibi Olur Deyiminin Anlamı

Bal Gibi Olur Deyiminin Hikayesi Kısa

Bal Gibi Olur Deyiminin Öyküsü

BAL GİBİ OLUR DEYİMİNİN ANLAMI

  • Pekala. Tam gerektiği gibi, çok iyi, çok uygun.

BAL GİBİ OLUR DEYİMİNİN HİKAYESİ

Bir dağ köyünde arıcılık yapan adam, ko­van kovan balı toplayıp satar, kendisi hiç ye­mezmiş. Bir gün hastalanmış, doktora giderken ya­nına iki teneke de bal almış. Satar, ilaç parası yaparım diye. Doktor muayene etmiş adamı: “Açık konuşayım mı amca?” demiş. Adam başını sallayınca doktor:

“Sana ilaç yazmıyorum,” dedikten sonra kısa bir duraklamanın ardından söylemiş acı gerçeği: “Hastalık çok ilerlemiş amca… Üç aylık ömrün ya var ya yok,” demiş. Dünya başına yıkılmış adamın. Çıkmış dı­şarı, muayenehanenin önüne bıraktığı bal te­nekelerini görünce: “Madem üç aylık ömrüm kaldı, bunları satmayıp kendim yiyeyim bari,” demiş.

Bal tenekelerini alıp dönmüş köyüne. Aradan üç ay geçmiş. Adam toparlamış. Bir yıl geçmiş, eski gücüne kavuşmuş.
Kavuşmuş ama pek şaşmış bu işe… Dü­şünmüş, düşünmüş, işin içinden çıkamayınca kalkıp şehre inmiş. Doktora gidip kendini tanıttıktan sonra: “Bana üç ay ömrün var, demiştiniz. Bakın, sağ salim karşınız­dayım,” demiş.

Doktor elbet sevinmiş bu işe. Merakla: “Ne yaptın, nasıl tedavi ettin kendini?” diye sormuş. “Valla, ben de bilmiyorum ki?” demiş arıcı. Biraz düşünen doktor: “Bir şey yedin mi?” diye sormuş. “Daha önce yemediğin bir şey. Bir düşün bakayım!” Daha önce yemediği bir şey deyince adamın aklına bol bol ye­diği bal gelmiş. Heyecanla:

“Bal yedim çokça,” demiş, “baldan olur mu?” “Olmaz mı,” demiş doktor, “Bal gibi olur… Bal bulabileceğini bilseydim ben de tavsiye ederdim doğrusu.”

0
like
1
love
3
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir