Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Açıklaması

Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Anlamı

Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Hikayesi Kısa

Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Öyküsü

BAŞINA DEVLET KUŞU KONMAK DEYİMİNİN ANLAMI

  • Hiç beklemediği, büyük bir nimete kavuşmak.

BAŞINA DEVLET KUŞU KONMAK DEYİMİNİN HİKAYESİ

Eskiden, çook eskiden padişahlığın ba­badan oğula kalmadığı zamanlarda geçer bu öykü. O zamanlar, padişah öldüğünde, tellallar şehrin en yüksek yerlerine çıkıp halka duyuru­yordu bu kaybı. Halk da hemen sarayın önündeki büyük meydana koşuyordu. Meydan dolunca sarayın balkonunda elin­de kafes, bir adam beliriyordu. Müneccimba- şıydı bu adam. Elinde tuttuğu kafesin içinde de kar gibi beyaz, güzel bir kuş oluyordu her zaman.

Meydanı dolduran kalabalık sessizleşince müneccimbaşı, kafesin kapağını, içindekini ürkütmek istemezmiş gibi yavaşça açıyordu. Karbeyaz kuş, başını kafesten uzatıp aşa­ğıda toplanan kalabalığa dikkatle baktıktan sonra, “Pırrrrr!” birden havalanıyordu! Başlıyordu havada dolaşmaya. Bazen aşağıya süzülüp kalabalığa çok yaklaşıyor, bazen de bulutlara doğru yükselip kuşbakışı seyrediyordu meydandakileri.

Meydandakiler, beyaz kuş kendilerine yaklaştığı zaman heyecanlanıp seviniyor; kuş uzaklaştığı zaman üzülüp durgunlaşıyordu. Havada ne kadar uçacağını kimse bilmezdi kuşun ama eninde sonunda ineceğini ve indiğini herkes biliyordu. İniyor ve meydanda bulunanlardan birinin başına konuyordu.

Kimin başına konmuşsa, yeni padişah da oydu! İşte o zaman meydan dalgalanıyor, herkes birbirine yeni padi­şah göstererek, “Başına devlet kuşu kondu,” diyordu.

0
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir