Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Budin Türküsü Hikayesi Sözleri Notaları

Buradan Bir Atlı Geçti Türküsü Hikayesi Sözleri Notaları

Ana Sayfa / Türküler / Ben Giderim Oduna Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ben Giderim Oduna Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Ben Giderim Oduna Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ben Giderim Oduna Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Afyon – Emirdağ

Emirdağ in Pörnek Köyü’nde küçük yaşta erkek kardeşi Veyis ile hem öksüz hem de yetim kalmış Cemile’nin, nam-ı diğer Yaşar’ın hikâyesidir. Köyün varlıklı bir ailesi, kimsesiz Cemile ile Veyis’i ortada bırakmamış, hanelerine almışlardır. Evin efendisinin niyeti Cemile’yi oğluna alıp hepten eve katmakmış ama kız Şahin diye bir gence sevdalıdır.

Cemile adamın baskılarına dayanamamış ve sonunda nişan yapılmıştır. Şahin sevdiğine kavuşamamanın ızdırabı ile türküler yakarken, Cemile düğünü yaklaştıkça üzüntüden erimektedir. Davullu zurnalı gösterişli bir düğün ile Cemile gelin olur. Günler günleri kovalamış, aklından Şahin’i bir türlü çıkaramayan Cemile kocasına alışamamıştır. Şahin le gizlice haberleşmeye başlamışlar ve sonunda bir gece buluşup kaçmak için söz vermişler birbirlerine.

Şahin, Cemile’yi kasabaya ablasının yanma kaçırır. Kısa süre sonra köye döndüklerinde hem milletin diline düşmüşler hem de kocasının Cemile’yi boşayacağını öğrenirler.

Şahin in yengesi evlerinde kalmaya gelen kaçak gelin Cemile’nin aklını çelmeye başlar. Çünkü Cemile’nin kocası ile Şahin’in yengesi akrabadır. Cemile bunu bilse de, yengesinin anlattıklarına kamp Şahin’den soğur.

Cemile ne yapacağını bilmez halde iken amansız bir hastalığa tutulmuş kardeşi Veyis, ablasının kocasına dönmesini istemektedir. Cemile çaresiz koca evine dönmeye karar verir. Kararı verir de kocası buna razı gelmez. Bakıma muhtaç kardeşi Veyis için bir çare bulması gerekmektedir. Köyün zenginlerinden bir yaşlı talip olur Cemile’ye. İşte kardeşini kurtarma çaresi diye düşünür talihsiz kadın. Evlenir yaşlı adamla ama ardından kardeşi ölür. Olup bitenlerin sonunda Cemile ince hastalığa tutulmuştur. Yaşamaya gücü kalmaz. Şahin Cemile’nin ölümü arkasından nice türkü yakar, kalır.

Ben Giderim Oduna Türküsünün Sözleri

Ben Giderim Oduna Türküsünün Notaları

Ben Giderim Oduna Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir