Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Böyle Dümdüz Arkadaşlık İsterim Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar


Anlatılır ki; yılanla arslan arkadaş olmuşlar. Bir­likte gezer, birlikte yer içerlermiş. Bir gün orman­da avare dolaşırlarken yollarını bir ırmak kesmiş. Yılan eyvahlamış:

“Amanın ben bu ırmaktan nasıl geçeceğim!”

Arslan keyifle homurdanarak:

“Ah bre dostum. Biz arslanlar yüzmek biliriz. Sen merak etme. Süzül sırtıma yeter.”

Yılan arslanm sırtına süzülüverip çöreklenmiş. Arslan ise, taşı kayayı yoklaya yoklaya ırmağa girip, o az­man patilerini kayık küreği gibi sallaya sallaya yüzme­ye başlamış. Irmağı ortalamışlar ki, yılanın yılanlığı tutmuş. Arslanın boynuna sarılıp sıkmaya başlamış. Arslan önceleri, “dostum yılan bana şaka yapıyor ol­malı”, diye düşünmüş.

Az zaman sonra yılanın işi ciddiye bindirdiğini anlamış. Boğazı iyice sıkılan arslan, güç belâ nefes al­maya başlayınca.

“Ah yılan dostum. Anlaşıldı, sen beni boğup öldür­mek istiyorsun. İyi, canın sağ olsun. Ama şu tatlı yü­zünü son bir kez olsun görmeme izin ver. Ondan son­ra boğ, öldür; sen bilirsin” demiş.

Sinsi yılan bu yakarışa dayanamayıp suratını arslanın mağara gibi ağzının ortasına uzatmış. Arslan da bir hamle ile yılanın kafasını bir kapışta kapmış. Yılan can acısıyla kıvrım kıvrım olmuş. Ama kelleyi arslanm diş­leri arasından kurtaramamış. Arslan kıyıya vardığında, belini büke doğrul ta, büke dogrulta. kuyruğunu titrete titrete can veren hain yılanı, ırmağın kenarına şöyle bir serip uzatmış. Sonra da karşısına geçip:

“Yılan oğlu yılan, aha böyle dosdoğru bir dostluk is­terim ben adamdan. Öyle eğri büğrü arkadaşlık iste­mem” demiş.

  • ••

Bu deyim, “dost olacaksak, arkadaş kalacaksak, doğru olalım, doğru söz söyleyip doğru iş yapalım, birimizi kandırmayalım, kazık atmayalım” anlamında kullanılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir