Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Açıklaması

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Anlamı

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesi Kısa

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Öyküsü

BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMAK DEYİMİNİN ANLAMI

  • Övündüğü kadar olmadığının ortaya çıkması. Yetersizliğinin, beceriksizliğinin derecesini görmesi.

BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMAK DEYİMİNİN HİKAYESİ

Hepsi arkadaştılar. Severlerdi birbirlerini. İçlerinden uzun boyuyla övünmeden durama­yan bir arkadaşlarıyla takışıyorlardı bazen. Kısa ya da normal boylularla, “Bücürler, bastı bacaklar,” diye dalga geçmesi sinir edi­yordu herkesi.

Onlar da, “Sırık,” diye cevap veriyorlardı ona. Sırık ve arkadaşları, bir yaz günü, kasaba­nın yakınındaki ırmağa gittiler. Üstündekileri çıkarıp yüzmeye hazırlandıkları sırada, Sırık, yine başladı bunlarla dalga geçmeye.

Eliyle boyunu işaret ederek: “Bu ırmakta kimse benim gittiğim kadar derine gidemez. Niye? Çünkü ben bücür de­ğilim,” diyordu. Ötekiler, duymazdan geldi önce, cevap vermedi. Bundan cesaret alan Sırık, daha da üstlerine gidince birbirlerine baktılar. Göz işa­retleriyle anlaşarak şu çok övünen arkadaşla­rına bir ders vermeye karar verdiler.

Yüzerek biraz açıldıktan sonra Sırık’a ses­lenerek: “Sırık, daha öteye gidemiyoruz. Buradan itibaren çok derinleşiyor gibi… Gel, şu sırık boyunla bir ölçüver, ne kadar de­rinleşiyor?” Çok mutlu oldu Sırık. Uzun boyun yararlarını arkadaşları sonunda anla­mıştı işte. Hemen suya atlayıp kulaç atmaya başladı. Yüzdü, yüzdü, yüzdü! Arkadaşlarını epeyce geride bıraktıktan sonra derinliği ölçmek için yüzmeyi bı­rakıp kendini suyun dibine doğru bırak­tı. İndi, indi, indi!

Ayakları yere değdiğinde, derinliğin düşündüğünde de çok olduğunu anla­mıştı. Hızla suyun yüzüne doğru yöneldi. Havasızlıktan ciğerleri patlayacak gibi ol­muştu. Suyun yüzüne çıkar çıkmaz, ace­leyle soluk alayım derken, su yutmasın mı biraz? Öksürerek yuttuğu suyu çıkarmaya çalışırken biraz daha su yutmasın mı? Çır­pınmaya başladı.

Onun, her zaman yaptığı gibi hava at­tığını düşünen arkadaşları, ilgilenmediler önce. Neden sonra, Sırık’ın, suda batıp çık­tığını görünce işin şaka kaldırır yanı olmadı­ğını fark ettiler. Hemen yüzerek yetişip kıyıya doğru çek­tiler onu. Kıyıya çıktıklarında Sırık bitkindi. Hemen eve taşıdılar. Kapıda oğlunu arkadaşlarının kollarında gören annesi:

“Oğlum, ne oldu sana?” diye sordu telaşla. Sırık’a omuz veren arkadaşlarından biri, “Bir şey yok teyzeciğim, merak etme,” dedi. “Boyunu ölçmeye kalktı denizde ama boyu azıcık kısa kaldı.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir