? Boyunun Ölçüsünü Almak Deyimi Hikayesi Anlamı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin  Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

İddialı bir kişinin girdiği işte başarısız olması ve yetersizliğini anlaması.

Hikayesi:

Bir yaz günü birkaç delikanlı bir ırmak kena­rına serinlemeye gitmişler. Hepsi soyunup suya atlamış. İçlerinden en uzun olanı yüzme bilmi­yormuş. Balık gibi yüzen arkadaşlarının yanında yüzme bilmiyor olmaktan utanmış. Kendine başka bir böbürlenme konusu bulup üste çık­mak istemiş. “Bu ırmağın en derin yerinde bile benim ayağım yere değer. Siz denemeyin sakın, güdük boyunuzla boğulur kalırsınız ha!” diyerek arkadaşlarıyla dalga geçmeye başlamış.

Arkadaşları önce duymazlıktan gelmişler ama delikanlının ısrarlı alayları üzerine ara­larında anlaşıp ona bir oyun oynamaya karar vermişler. Irmağın en derin yerine yüzerek gidip oradan uzun delikanlıya seslenmişler: “Gel bak buralar sığ, bir de burada boyunu ölç!” Uzun delikanlı da bu söze kanmış. Yürüyerek arkadaşlarının yanına gideyim derken su bir anda boyunu aşmış, delikanlı çırpınmaya baş­lamış.

Arkadaşları zor bela kurtarmışlar onu. Yarı baygın hâlde eve getirmişler. Annesi oğlunu o hâlde görünce telaşlanmış. “Ne oldu oğluma?” diye bağırmış.Delikanlıların biri “Telaş etme teyzeciğim, bir şey yok. Oğlun sadece ırmakta boyunun ölçüsünü aldı” demiş.

İşte böyle, çok iddialı olup da başarısız olunca kafası dank eden, dünyanın kaç bucak olduğunu anlayan, Hanya’yı Konya’yı öğrenen insanlar için kullanılır bu deyim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir