Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Buluttan Nem Kapmak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Buluttan Nem Kapmak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Buluttan Nem Kapmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca  

Anlamı:

En ufak şeylerden bile alınmak.

Hikayesi:

Vaktiyle Ördek Hüsnü lakaplı bir adam var­mış. Adamcağızın yürüyüşü paytak paytak oldu­ğundan eşi dostu ona bu lakabı takmış. Ördek Hüsnü, arkasından takılan lakabın farkındaymış ve ne zaman duysa cinleri tepesine çıkarmış. Ayrıca pek de alınganmış kendisi. Birisi şakayla da olsa bir laf etse, günlerce surat asar, selamı sohbeti kesermiş. Ördek Hüsnü’nün bir manav dükkânı var­mış. Komşu dükkânda da iyi huylu, geçim ehli bir kasap çalışırmış. Komşusunun huyunu bildiğinden kasap olabildiğince düşünerek hare­ket eder, onun alınmasına sebep olacak şeyler söylemekten kaçınırmış.

Bir gün yine ikisi kapının önünde oturuyorlarmış. Kasap sohbet açmak için “Bugün de havada amma bulut var” demiş. Hüsnü bir hışım kafasını kaldırmış, sinirli sinirli kasaba bakmış. Dükkânına girip çat diye kapıyı kapat­mış. Zavallı kasap, adamın arkasından baka­kalmış. Ördek Hüsnü günlerce yüzüne bakmamış kasabın. Kasap bir gün dayanamamış: “E be kardeşim, küsecek ne buldun yine?” diye sor­muş. “Daha ne olsun! Utanmadan gözümün içine baka baka bana ördek diyorsun, üstelik bu lakaptan nefret ettiğimi bile bile bir de niye küstün diye soruyorsun” demiş Hüsnü.

Kasap şaşırmış. “Hayda, ne ördeği ya?” demiş ağzı bir karış açık.

“E sen havada bulut var demedin mi?” “Evet. İyi de bunda ne var?”

“Bulut olursa yağmur olur, onu da mı inkâr edeceksin?”

“E olsun, ne olacak ki?”

“Yağmur da çok yağarsa seller sular götürür ortalığı.”

Kasap hâlâ lafın nereye geleceğini anlamamış. “E götürsün?”

“E suda da ne yüzer? Ördek! Suratıma baka baka bana ördek diye imada bulunuyorsun, sonra da geçmiş karşıma niye küstüğümü soru­yorsun.”

Kasap hasbin Allah çekmiş. “İyi de karde­şim,” demiş, “sen de havadaki buluttan bile nem kapıyorsun!”

İşte böyle, vara yoğa gönlü kırılan, her söz­den olmadık manalar çıkaran, her lafı kötüye çeken insanlar için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir