Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Bülbül Kesilmek Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Ana Sayfa / Deyimler / Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Açıklaması

Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Anlamı

Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Hikayesi Kısa

Buyrun Cenaze Namazına Deyiminin Öyküsü

BUYRUN CENAZE NAMAZINA DEYİMİNİN ANLAMI

  • Hiç istenmeyen ama düzeltilmesi de mümkün olmayan bir durumla karşı, karşıya kalmak. Oldu bir kere; yapacak bir şey yok.

BUYRUN CENAZE NAMAZINA DEYİMİNİN HİKAYESİ

Tütün kullanan Sultan IV. Murat, halka, tü­tün kullanmayı yasaklamıştı. Yasaklamakla da kalmıyordu Sultan, kı­lık değiştirip halkın arasına karışarak yasağa uyulup uyulmadığını da denetliyordu. Sultan’a bir gün, Üsküdar’da bir kahvede tütün içildiği ihbarı geldi. Derviş kılığına giren IV. Murat, kahvede aldı soluğu. Selam verip bir masaya oturdu. Kahveci, onu uzaktan bir süre izledikten sonra yanına gelip:

“Baba erenler kahve içer mi?” diye sordu. “İçerim,” diye cevap verdi Sultan. Kahveci, bu kez: “Baba erenler tütün de içer mi acaba?” diye sordu. “Hayır,” dedi Sultan. Sultan’ın kahvesini yapmak üzere ocağa dönen kahvecinin içine bir kuşku düştü. Pa­dişahın, kılık değiştirip halktan, esnaftan biriy­miş gibi sık sık kahveleri bastığı bilinirken bir yabancıya tütün isteyip istemediğini sormak­la iyi yapmamıştı. Tütün içmeyen bir adamın kahvede ne işi vardı sonra? Kafasında sorular çoğaldıkça kuşkusu da arttı.

Kahveyi çabucak yapıp götürdü. Sultan, kahvesini içmeye baş­larken tanışmak istermiş gibi: “Baba erenler ismini bağışlar mı?” diye sordu kahveci. Sultan, öğreneceğini öğrendiği için adını saklamadı: “Murat,” dedi. Yüzü bembeyaz oldu kahvecinin. Bir adım geri çekilirken: “Murat’ın sonunda, han var mı?” dedi çekinerek. “Elbette var!” dedi IV. Murat.

“Sultan Murat Han!” diye kekeleyen kahveci, depreme uğramış gibi sarsıldı. Korkudan titreyen bir sesle kahvede oturanlara: “Öyleyse buyrun cenaze namazına dostlar!” dedi. Olduğu yere yığılıp kaldı. I. Murat, kahvecinin hazırcevaplığına çok güldü. Kendisine geldiğinde onu, bir defalığına bağışladığını bildirdi.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir