Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Buyurun Cenaze Namazına Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Buyurun Cenaze Namazına Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Buyurun Cenaze Namazına Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Olan oldu, durumu düzletmek mümkün değil .

Hikayesi:

Dördüncü Murad zamanında tütün, içki gibi bağımlılık yapan maddeler yasaklanmış. Yasağa uymayanlar şiddetle cezalandırılıyormuş. Bir gün sultan, tebdili kıyafet yapıp halkın arasına karışmış, yasağın uygulanıp uygulan­madığını denetliyormuş. Yolu Üsküdar’da bir kahvehaneye düşmüş. İçeri girmiş, içeridekileri selamlayıp oturmuş. Tabii derviş kılığındaki padişahı tanıyan çıkmamış. Az sonra kahveci yanına gelmiş. “Baba eren­ler, kahve içer misiniz?” diye sormuş.

Padişah evet anlamında başım sallamış. Bunun üzerine kahveci sesini biraz daha kısarak “Tütün arzu buyurur musunuz?” diye sormuş. Padişah sertçe kaşlarını kaldırıp teklifi reddet­miş. Kahvecinin içine bir kurt düşmüş. Daha önce de padişahın tebdili kıyafetle gezdiğini duymuş. Acaba gelen padişah mı diye korkudan eli ayağı titremiş. Kahveyi zangır zangır titreyen elleriyle getirmiş. Kahveyi verirken, “Baba erenler, isminizi bağışlar mısınız?” diye sormuş.

Padişah “Murad” demiş. Kahveci yutkun­muş. “Peki demiş, adınızın önünde sultan unva­nı var mı?” Padişah evet anlamında başıyla işaret etmiş. Kahvecinin beti benzi solmuş. “Öyleyse buyu­run cenaze namazına!” deyip olduğu yere yığıl­mış. Dördüncü Murad bu lafa çok gülmüş, kah­veciyi de bir defalığına affetmiş.

İşte böyle, artık kurtuluş umudunun kal­madığı; olanın olduğu, nacağın kırıldığı, elden bir şey gelmeyeceği durumlar için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir