Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Biyografiler / Celal Esad Arseven Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Celal Esad Arseven Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Celal Esad Arseven Edebi Kişiliği

Celal Esad Arseven Edebi Yönü

Celal Esad Arseven Sanatçı Yönü

Mehmet Celâlettin asıl adıdır. Babası sadrazamlıkta bulunmuş Ahmet Esat Paşa’dır. Beşiktaş’ta Taş Mektap’ta, Hamidiye ibtidaisinde, askeri rüştiyesinde okuduktan sonra özel hocalardan ders alır ve Galatasaray lisesine geçer daha sonra mülkiye idadisini bitirerek“II. Abdülhamid ve amcasının isteği ile ” Harbiye Mektebine yazılır. Buradan mülazım rütbesi ile mezun olur. Abdülhamid’in yaverleri arasına karışır.

Müzik, resim, sanat tarihi, tiyatro, arkeoloji gibi birçok alanla ilgilelen Celal Esad, özellikle çalışmalarını Türk sanat tarihi üzerinde yoğunlaştırmıştır. Meşrutiyet’in ilanına kadar yaverlik görevi devam eden Celal Esad, 1901-1908 yılları arasında 1895’en itibaren Resim Kütüphanesi başlığı altındaki kitapların yayımını sürdürmüş (Ressamlara Rehper 1901, Renkler Renkli Resimler ve Yağlıboya 1903) mimariyle ilgili olarak da 1907 yılında Yapı Malzemesi isimli kitabını yayımlamıştır.

Sanatın hemen her dalıyla ilgili olan Celal Esad bu yıllarda bir de roman yazmıştır: Sevda Çağı. Fakat sonraki yıllarda yazar çalışmalarını diğer sanatlarda yoğunlaştırmış, edebiyattan uzaklaşmıştır.

Hatıralarında Sevda Çağı’ndan bahsetmemesini bu bakımdan manalı bulduğumuzu belirtelim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir