Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Çizmeyi Aşmak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Çizmeyi Aşmak Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Çizmeyi Aşmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Haddini aşmak, bilmediği işe karışmak.

Hikayesi:

Zamanın ünlü ressamlarından biri bir sergi açmış. Salonda onlarca insan hayran hayran tablolara bakıyormuş. Ressam da bir perde arkasından gelenleri izliyormuş. Bir an bir şövalye tablosunun önünde durup yüzünü buruşturarak resme bakan bir adam dikkatini çekmiş. Adamın resmi beğenmediğini düşün­müş, sebebini merak ederek yanma gelmiş. “Tabloyu beğenmediniz galiba” demiş.

“Çizmenin körük kısmının kıvrımlarında ciddi hatalar var” demiş adam. Ressam dikkatle resmi inceleyince adamın haklı olduğunu anlamış. “Haklısınız” demiş ressam. “Peki ama bir bakışta nasıl anladınız bunu? Siz de mi resimle uğraşırsınız?” “Hayır,” demiş adam, “ben bir kunduracı­yım.” “Gerçekten iyi fark ettiniz” demiş ressam. “İlk fırsatta bunu düzelteceğim. Teşekkür ede­rim.” Adam, ressamın kendisine hak vermesin­den iyice gerinmiş. Resimle ilgili yerli yersiz eleştirilerini sıralamaya başlamış. Resimdeki şövalyenin pantolonunda da hata olduğunu söylemiş. Ressam, “Beyefendi” demiş, “bence siz çizmeyi aşmayın.”

İşte bunun gibi insanın bilmediği işlere karıştığı, bilmişlik yaptığı, haddini aşıp kanta­rın topuzunu kaçırdığı durumlarda kullanılır bu deyim.

5
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
4
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir