Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Dananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Ana Sayfa / Deyimler / Damokles’in Kılıcı Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Damokles’in Kılıcı Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Damokles’in Kılıcı Deyiminin Açıklaması

Damokles’in Kılıcı Deyiminin Anlamı

Damokles’in Kılıcı Deyiminin Hikayesi Kısa

Damokles’in Kılıcı Deyiminin Öyküsü

DAMOKLES’İN KILICI DEYİMİNİN ANLAMI

  • Her an, büyük bir baskı veya ceza tehdidi altında olmak. Her an tehlike altında olmak.

DAMOKLES’İN KILICI DEYİMİNİN HİKAYESİ

Yıllar, yıllar önce… İtalya’nın Sicilya ada­sında küçük bir devlet vardı. Başında da bir kral: Adı Dionysios. Bir de dostu vardı bu kralın: Damokles’ti adı. Damokles, hayranıydı Kral Dionysios’un. Bir gün: “Sen, ne şanslı insansın Dionysios,” de­di. “Muhteşem bir sarayın var. Her şey em­rinde: İstediğini yapar, istediğini yer, istedi­ğin atlara biner, istediğin gibi giyinir, gezer, dolaşırsın.” Onu, yüzünde alaycı bir gülümsemeyle dinledi kral: “Öyle mi sanıyorsun Damokles?” diye sordu.

“Öyle değil mi, sevgili kralım?” “Pekâlâ,” dedi Kral Dionysios, “madem bu kadar hoşuna gidiyor. Bir günlüğüne sana bı­rakayım tahtımı, ister misin?” Duyduklarına inanamadı Damokles: “Gerçekten mi kralım?” Hiç zaman kaybetmedi, kral. Sarayını ve tahtını bir günlüğüne Damokles’e bıraktı.

Kendisi, gün boyu kılavuzluk yapacaktı sadece. Tahta oturan Damokles, emirler verdi sağa sola. Bahçeyi gezdi, çiçekleri kokladı. Sarayın banyosunda saatlerce yıkandı. “Ne güzel, ne hoş! Ne güzel, ne hoş!” deyip durdu bütün gün. Akşam yemeği için zengin bir sofra kuruldu hemen tahtın önüne. Keyifle yiyip içmeye başlamıştı ki başının üstünde bir şey olduğunu hissetti Damokles.

Başını kaldırdı ki ne görsün! Tam tepesinde bir kılıç sallanmakta! Ucu sivri, keskin bir kılıç! Kabzasından, ince bir at kılına bağlı… Koptu kapacak! Düştü düşe­cek… Tam tepesine! Yüzündeki gülümse bir anda kayboldu Damokles’in. Gözlerindeki parlaklığın yeri­ni endişeli bakışlar aldı. Kral, farkında değilmiş gibi olanların: “Hayrola, ne oldu dostum?” diye sordu. Damokles, vücudunu yana doğru eğerek yüzünü yukarı doğru kaldırdı. Hafifçe güldü kral:

“Kılıç mı diyorsun?” Başını sallayınca Damokles: “Bir gün bile dayanamadın,” dedi kral. “Ya ben ne yapayım? Bir kralın her günü, sanki tepesinde bir kılıç sallanıyormuş gibi geçer… Her an herkesi memnun edemez­sin çünkü. Binlerini memnun etmek, binlerini düşman etmektir. Bu da bü­yük tehlike demektir.”

Gözü hâlâ tepesindeki kılıçta olan Damokles, hemen indi tahttan. “Aman aman,” dedi, “bir günlüğüne bile istemem böyle bir tahtı. Benim haya­tım bana yeter.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir