Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Liman Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Mayram Meryem Kıza Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ana Sayfa / Türküler / Diyarbekir Bu mudur Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Diyarbekir Bu mudur Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Diyarbekir Bu mudur Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Diyarbekir Bu mudur Türküsünün Hikayesi

 Yöresi: Şanlıurfa

Urfalı Hamza Şenses’in ayrılık üzerine yaktığı en güzel türkülerinden biridi.  “Kel Hamza” diye bilinen Hamza Şenses, Urfa’nın meşhur ses sanatkarlarından biridir. Taş plak yapınca ünü bütün yurt çapma yayılır. Bunun üzerine esas mesleği olan keçeciliği bırakarak, artık ses sanatçılığı ile geçimini temin etmeye başlar. Urfa’da, Aynzeliha Gazinosu, Çardaklı Kahve gibi müzikli yerlerde çakşır. Zaman zaman da Gaziantep’e, Adana’ya gidip oradaki gazinolarda çakşır. Sık sık gittiği yerlerden biri de Diyarbakır’dır. Diyarbakırlılar Hazma Şensesi’ı çok sever. Diyarbakır’dır. meşhur ses sanatkârı Celal Güzelses de Hamza’nın en yakın arkadaşlarından biridir.

Yine birkaç gün çalışmak üzere Hamza Şenses Diyarbakır’a gider. Fakat ısrarlı talepler üzerine programını birkaç kez uzatır ve uzunca bir süre Diyarbakır’da kalır.

Birkaç günlüğüne gidip, bir aydan fazla kalan Hamza’dan bir haber alamayan ailesi meraklanır. Babasını çok seven kızı, babasına, hem özlemini hem de endişesini dile getiren bir mektup yazarak gönderir. Mektubunun sonuna da şu dörtlüğü yazar “Diyarbekir bu mudur, testi dolu su mudur, gittin ki tez gelesin, tez geldiğin bu mudur”. Hamza Şenses, kızının mektubunu ve sonundaki mısraları okuyunca, içine ayrılık ateşi düşer, eşine ve çocuklarına özlemini mısralara dökerek adeta kızma cevap verir. “Diyarbakır dört köşe, içinde billur şişe, Allah sabırlar versin, yarından ayrılmışa”  Gurbette ayrılık hasreti ile kızının yazdığı ve kendisinin kızma karşılık yazdığı mısraları beste haline getirip daha sonra plağa okur. O günden bu güne bu türkü sevilerek söylenmektedir.

Diyarbekir Bu mudur Türküsünün  Sözleri 

Diyarbekir bu mudur elleri kınalı

Testi dolu su mudur gözleri sürmeli

Gittin ki tez gelesin elleri kınalı

Tez geldiğin bu mudur gözleri sürmeli

****

Diyarbekir dört köşe elleri kınalı

İçinde billur şişe gözleri sürmeli

Allah sabırlar versin elleri kınalı

Yarinden ayrılmışa gözleri sürmeli

Diyarbekir Bu mudur Türküsünün Notaları

Diyarbekir Bu mudur Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir