Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Dünya Bu; Kimi İner, Kimi Çıkar Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Dünya Bu; Kimi İner, Kimi Çıkar Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar


Dünya Bu; Kimi İner, Kimi Çıkar Deyiminin Hikayesi, Öyküsü ve Anlamı Kısaca

Bir Ağustos öğlesi, dili damağına yapışmış bir til­kicik, gölgeden gölgeden, yürüye sürüne içecek bir yudum su ararmış. Pek bir yol almış. Kuyruğu düşmüş, ayaklarında derman kalmamış, kendi kendine: “Her halde bize tilki cenneti vacip oldu. Aman ölüyorum..” diye ağlaşırken bir bostan kuyusuna rast gelmiş.

Sevinmiş, şükretmiş. Bakmış kuyunun taş duvarla­rının üzerinde sapından çıkrığa bağlı boş bir kova durmakta. Hemen kovanın içine atlayıp kendini kuyudan aşağıya bırakmış. Çıkrık boşalmış. Tilki kova ile birlik­te kuyunun serin sularına inmiş. İçmiş serinlemiş. Ca­nı yerine geldiğinde aklı da başına gelmiş.

“Amanın, ben şimdi bu kuyudan nasıl çıkacağım” demiş. Düşünüp taşınırken bir bakmış, eski ahbabı kurt koca kafasını kuyunun ağzına uzatmış kendisine bakıyor.

“Kurnaz tilki ne işin var o kuyunun dibinde” demiş kurt.

“Vay kurdum” diye cevap vermiş tilki. “Sıcaktan bunalmıştım. Buraya indim su içtim, içim ciğerlerim fe­rahladı. Ah bir bilsen burası ne ömre bedel bir yer. Gel sen de! Orada sıcaktan kavrulma.”

Kurt da pek susadığından, bu daveti yerinde bulmuş.

“Orada gördüğün kovanın içine gir; sonra da at ken­dini kuyuya” demiş tilki. Kurt, tilkinin dediklerini yap­mış. Ama onun kovası aşağıya inerken; tilkinin kovası da yukarıya çıkmaya başlamış. Yarı yolda karşılaşmış­lar. Kurt şaşkın ve telâşlı sormuş:

“Ben senin yanma geliyorum sen nereye gidiyor­sun?”

Tilki sırıta sırıta:

“Bu dünya böyle be kardeş; kimi ineeeer, kimi çıkaar..” demiş.

***********

Bu deyim, “insan bu dünya hayatında ne ile karşılaşacağını bilemez, bugün yukarılarda olan, yarın aşa­ğılara iner; ya da tam tersi olur” mânâsında kullanılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir