Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Ellez Ağa’m Oğlan Doğurduğu Zaman Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Ellez Ağa’m Oğlan Doğurduğu Zaman Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar


Ellez Ağa’m Oğlan Doğurduğu Zaman Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Ellez Ağa adında çok zengin ama o kadar da cim­ri bir adam varmış. Evinin, hanesinin ihtiyaçlarını cimriliğinden dolayı doğru düzgün karşılamadığından, zenginliğine aldanıp kendisiyle evlenen hanımları, kısa bir süre sonra onu terk ederlermiş.

Sonunda çok akıllı bir kız ile evlenmiş. Kız, Ellez Ağa’dan beş para istemez, evin ihtiyaçlarını kendi ba­basının evinden taşırmış.

Ellez Ağa ise, “bu hatun çok iktisatlı çıktı, demek diğerleri müsrif idi” diyerek, memnuniyetini her fırsat­ta dile getirirmiş.

Bir gün, fakir bir kadıncağız bir oğlan çocuk doğur­muş. Ellez Aga’nın akıllı karısı bu oğlan çocuğunu alıp, gece Ellez Ağa’nın yatağına bırakmış. Sabah uyanan Ellez Ağa, ayak dibindeki bu bebeyi görünce, ne yapa­cağını şaşırmış. Karısı da, bu bebe senin, onu Sen do­ğurdun demesin mi? Ne yapıp edip, Ellez’i çocuğu do­ğurduğuna inandırmış.

Adam ne yapacağını şaşırmış. Olay hemencecik bü­tün köyde duyulmuş. Ellez Ağa, utancından oralarda barınamamış . Evi barkı, çiti çubuğu karısına bırakıp kaçmış.

 Yıllar sonra, “artık millet bu hadiseyi unutmuştur her halde” diyerek, memleketine geri dönmeye karar veren Ellez Ağa, tam köyünün sınırına varmış ki, iki kişi bir söğüt ağacının dibine çömelmiş konuşmaktalarmış:

“Sen ne zaman doğdun?”

“Ellez Ağa’nın oğlan doğurduğu sene.”

Bu konuşmayı duyan Ellez Ağa, atının üzerinden inmeden geldiği yere dörtnala geri dönmüş.

  • ••

Bu deyim, ‘adın çıkacağına, canın çıksın’ deyimine benzer bir mânâda kullanılır. “Bir kere lâf insanların ağzına düşmesin, artık oradan zor toparlanır” anlamın­dadır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir