Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Elinin Hamuru ile Erkek İşine Karışmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü, Anlamı, Açıklaması Kısaca

Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Ana Sayfa / Deyimler / Eski Hamam Eski Taş Deyiminin Açıklaması, Hikayesi ve Anlamı Kısaca

Eski Hamam Eski Taş Deyiminin Açıklaması, Hikayesi ve Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Eski Hamam Eski Taş Deyiminin Açıklaması, Öyküsü, Hikayesi ve Anlamı Kısaca 

Anlamı:

Her şey aynı, durumda değişiklik yok.

Hikayesi:

Eskiden Edirne’de harap bir hamam var­mış. Vakıf yöneticileri hamamı incelemiş, yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilmiş. İş için ihale açılmış, bir müteahhit en uygun fiyatı verip işi kapmış.Müteahhit işi aldıktan sonra hamamı bir kez daha gezmiş. Yıkıp yeniden yapmaktansa onarmaya karar vermiş. Böylece maliyeti azal­tacak, artan paranın da üzerine yatacakmış. Bu hevesle işin başına geçmiş. Hamama ufak tefek eklentiler yapmış. İki sıva, bir boya, biraz da cilayla hamamı yeni yapılmış gibi parlatmış. Hamamla işi bitince vakıf yöneticilerine haber verip gelip bakmalarını istemiş.

Vakıf da bir memurunu göndermiş. Gelen memur akıllı bir adammış. Müteahhittin çevirdiği dola­bı anlamış. “Bu hamam yıkılıp yeniden yapıl­mamış ki!” demiş memur. Müteahhit şaşırmış. “Olur mu, öyle şey! Tabii ki de yıktım, yeniden yaptım” demiş. Türlü türlü sözlerle memuru ikna etmeye çalışmış. O sırada memurun gözüne hamamın tasları ilişmiş. Adam, eski tasları değiştirmemiş bile. Memur iyice sinirlenmiş: “Kimi kandırıyorsun sen? İşte eski hamam, eski tas!” demiş.

******************

İşte böyle, aslında hiçbir şeyin değişmediği, eşek kuyruğu gibi ne uzayıp ne kısalan, al birini vur ötekine dedirten durumlar için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. güzel vermiş cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir