Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Evleri Tetirbeli Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Evleri Tetirbeli Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Evleri Tetirbeli Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Evleri Tetirbeli Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Şanlıurfa

Sedat, Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra Urfa’da bir merkez okuluna atanmıştı. Kalbi eğitim-öğretim heyecanı ile doluydu. Gençti, ataktı, okulunun bütün sosyal çalışmalarına içtenlikle katılır, Bizzat bunları kendisi yönetirdi. Öğretmen arkadaşları ve öğrencileri arasında çok sevilip sayılırdı. Urfa’ya yabancı idi. Küçük bir evde, annesi ve küçük kız kardeşiyle beraber kirada oturuyorlardı.

O yıl Urfa’nın onbir Nisan Kurtuluş bayramı, Bamya Suyu mıntıkasında, çoşkuyla kutlanıyordu. Sedat öğretmen, okulun tüm öğrencilerini detaylı ve disiplinli bir şekilde, bu bayrama hazırlamıştı. Gururla öğrencilerin yanında bulunarak resmi geçit merasiminin başlamasını bekliyordu. O’nları adeta bir anne-baba şevkâtiyle koruyordu. Eski Urfa’da Resmi bayram kutlamaları açık alanlarda yapılırdı. Bu vesile ile öğrenci yakınlarıda öğrencilere bayramda yakınlaşma mutluluğunu da yakalardı. O, bayram gününde, Urfa’da şiddetli bir yağmur, yağmaya başlar. Tüm öğrenciler, halk, ana-baba yağmurdan ve çamurdan perişan hale gelirler. Kutlama yarıda kesilir. Herkes başının çaresine düşmüştür. Sedat öğretmen, olanca gayretiyle çocuklara yardım etmektedir. Lâkin bunlardan birisinin durumu perişandır. Öğretmen, bunun elinden tutarak korunacak bir yere doğru koşmaya başlar. Bu sırada arkalarından koşmak,ta ve seslenmekte olan bir genç kız vardır. Bu genç kız peri masallarındaki güzeller den daha güzeldir. Sedat öğretmen, öğrencisine yardımda ısrarlı olsa bile, o güzel genç kız bunu kabul etmez, kardeşinin elinden tutarak oradan uzaklaşır.

Öğretmen. O, günü, o anı ve o güzeli unutamaz. Zamanla, ailesiyle öğrencinin ailesi de tanışırlar. Sedat öğretmen, kararlıdır. Bu genç kızla evlenmek ister. Aileler kabullenince aralarında nişanı yaparlar. O, töre gereği nişanlısı ile bir gün bile olsun, yalnız kahp konuşamamıştır. Ailece görüşmesi bile oldukça seyrektir. Bu anıda eşyalarını da hazırlamaktadır. Sedat öğretmen, arasıra ayda günde bir annesiyle birlikte nişanlısını ziyaret etmeye başlar. İçi kıpır kıpırdır. Kuracağı mutlu yuvanın özlemini rüyalarında, hayallerinde yaşatmaya başlar. O yıllarda kızın, mahallesinde, üç-beş kişilik işsiz güçsüz bir arkadaş gurubu bulunmaktadır. Bunlar, Sedat öğretmenin bu mahallede görülmesinden hoşlanmazlar. O bunlarla ilgilenmez sataşmalarına karşılık vermezdi. Günlerden bir gün, bu sataşmalar hakâret seviyesine yükselir. Aralarında tartışma ve kavga başlar. Bu gurup, Sedat öğretmeni, bıçakla vurup öldürürler.

Evleri Tetirbeli Türküsünün Sözleri

Evleri tetirbeli

Derdiden oldum deli

Sağ geldim mehleyize

Nasıl gidim yaralı

Öldüm dile le le

Yandım dile le le

******

Sarı papuç endeze

Dolan dolan gel bize

Çok gelip geçme burdan

Böhdan ederler bize

Öldüm dile le le

Yandım dile le le

*****

Dağda gördüm yılanı

Bülbül gördüm gül hanı

Yarı tenhada gördüm

Konuşmağa dil hanı

Öldüm dile le le

Yandım dile le le

Evleri Tetirbeli Türküsünün Notaları

Evleri Tetirbeli Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir