Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Türküler / Evlerinde Bir İpekten Halı Var Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Evlerinde Bir İpekten Halı Var Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Evlerinde Bir İpekten Halı Var Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Evlerinde Bir İpekten Halı Var Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Gaziantep

Osmanlı zamanı Antep’te Türkler ve Ermeniler bir arada yaşarlarmış. Ancak Ermeniler çoğunlukla aynı mahallede bulunur, birbirlerinden ayrılıp yayılmazlarmış. Onların mahallerinde yaşayan Türkler olsa da, aşağı mahallelerde yaşamaya inmezlermiş. Ermeniler inmese bile Türkler yukarı mahallelere Ermeni meyhanelerine çıkarlarmış, eğlenmeye, fasıl yapmaya. Yanında yakın bir arkadaşı ile güzel sesli Ahmet’te sazıyla türküleriyle katılırmış bu eğlencelere. Ahmet zamanla arkadaşından ayrı gider olmuş. Bunun üzerine tatsız birşey olup olmadığını soruvermiş arkadaşı. Meğerse bir sevda karışmış Ahmet’in hallerine. Arkadaşının olmadığı bir gün meyhaneye giderken cumbalı evin penceresinde hah silkeleyen bir kıza vurulmuş meğer Ahmet.

Sevda bir yana, bir akşam sofralarına Müslüm admda efendi bir genç katılır, kaynaşır ahbap olurlar. Gel zaman git zaman; Müslüm bir gün adağı olduğunu, bu sebeple evlerine yemeğe davet eder arkadaşlarını. Davet kabul görür. Ahmet, arkadaşı ve muhabbeti güzel dostları Zadik Usta ile beraber Müslüm’ün evine yola koyulurlar. Hepsi neşeliymiş de yolda, varıp da eve Müslüm kapıyı açdığında, Ahmet’in keyfi kaçmış. Müslüm “ev şenliğim” dediği karısını tanıtıp almış arkadaşlarını sofraya. Bey sofrası gibi kurulmuştu her şey ama arkadaşı bir anlam veremiyordu Ahmet’in durgunluğuna. Zadik Usta’nın şarkıları ardından Ahmet’i susar görünce, aşağıdaki türkü dilinden döküldü.

Sonunda bitmiş gece, teşekkür edip ayrılmışlar Müslüm’ün evinden. Ahmet’in söylediği türkü takılmış arkadaşının aklına, hani nicedir arkadaşlar da neden duymamış bu güzel türküyü? Ahmet ağzındaki baklayı çıkarmış. Dalyan gibi Müslüm’ün ev şenliği çıkmamış mı cumbalı evdeki kız. Utanmış bu sevdasından, içi acımış, döktürmüş o anda bilinmeyen türküyü. Ahmet sonradan evlendiyse de mutlu olmamış ve genç yaşında solup ölü vermiş.

Evlerinde Bir İpekten Halı Var Türküsünün Sözleri 

Evlerinde bir ipekten halıvar

Şeker yemiş dudağında balı var

Ben de bildim bir vefasız yarin var

Ayıp derler kendi düşen ağlamaz

Ağ üstüne kareleri bağlamaz

*******

Sepet aldım bağa girdim üzüme

Ay karanlık yar görünmez gözüme

Uyma dedim uydun eller sözüne

Ayıp derler kendi düşen ağlamaz

Ağ üstüne kareleri bağlamaz

Evlerinde Bir İpekten Halı Var Türküsünün Notaları

Evleri Mahle Başı Türküsü

Evleri Mahle Başı Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir