Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Gavsi Ozansoy Kimdir,Eserleri ve Edebi Kişiliği

Nusret Kemal Otyam Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Ana Sayfa / Biyografiler / Faik Ali Ozansoy Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Faik Ali Ozansoy Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Faik Ali Ozansoy 

Servetifünun şairlerinden, 1875-1 Ekim 1950, doğ. Diyarbakır, ölm. Ankara

• Süleyman Nazif’in kardeşi olan Faik Ali, Mekteb-i Mülkiye’yi bi­tirdi (1901), birçok yerlerde kaymakamlık, mutasarrıflık yaptı. Mütareke’de Diyar­bakır valisi idi (1918). İki ay kadar Dahiliye Vekâleti Müsteşarlığı, sonra da uzun bir süre Mülkiye Mektebi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı. Zincirlikuyu Mezar­lığı’nda Abdülhak Hâmid’in yanında gömülü.

• Servetifünuncuların arasına henüz Mülkiye’de talebe iken “Kehkeşana Karşı” şiiriyle katılan, bir ara Fecriâtî toplu­luğuna da (1909) başkanlık eden Faik Ali, Servetifünun estetiğine uygun, daima hayranı olduğu Hâmid kadar Fikret’in de etkisinde, kadm-aşk-tabiat konularında.

• yüklü bir dille, duygu ve hayale geniş yer veren şiirler yazdı. 1908’den sonra Serve­tifünun karamsarlığından sıyrıldığı, yaşadığı çağla ilgili şiirler de yazdığı görülür. Son şiirleri Güneş (1927) dergisinde çıkmıştı • Şiir kitapları: Fani Teselliler (1900), Mithat Paşa (1911), Temâsil (Timsaller, semboller, 1912), Elhân-ı Vatan (Vatan Ezgileri, 1915) • Aruzla manzum oyunları: Payitahtın Kapısında (1918), Nedim ve Lâle Devri (1950)

• İsmet Binark-Nejat Sefercioğlu, Ölümünün 20. Yıldönümü Münasebetiyle bir Faik Ali Ozansoy Bibliyografyası çıkardılar (1970).

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir