Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Hikaye / Fatma Şadiye Te’yid-i Meveddet Hikayesinin İncelemesi Özeti Ana Fikri Konusu
Hikaye Tahlilleri

Fatma Şadiye Te’yid-i Meveddet Hikayesinin İncelemesi Özeti Ana Fikri Konusu

Sponsorlu Bağlantılar


Fatma Şadiye Te’yid-i Meveddet Hikayesinin İncelemesi

Fatma Şadiye Te’yid-i Meveddet Hikayesinin Özeti

Fatma Şadiye Te’yid-i Meveddet Hikayesinin Ana Fikri

Fatma Şadiye Te’yid-i Meveddet Hikayesinin Konusu

Madlen ve Jan evli bir çifttir. Hikâye, onların yemek odasında, yemek masasındadaki hallerinin anlatılması ile başlar. Bu çift mutlu bir evlilik sürüyor gibi gözükmektedir. Fakat Madlen’i içten içe yiyen bir sıkıntı vardır ki o da Jan’ın teyzesi Felisita ile ilgilidir. Felisita ile Madlen arasında geçen diyaloglar ile olayları yavaş yavaş anlamaya başlarız.

Zamanında Felisita ve eşi Austin çok zengindir. Austin, kendi işine sahip, güçlü bir iş adamıdır. Bir süre sonra Austin, işlerini oğlu gibi sevdiği Jan’a devreder. Bundan böyle, ailenin bütün sorumluluğu Jan’ın üzerinde olacaktır. Sahip oldukları porselen ve billûr fabrikalarının yönetimi artık onun elindedir. Bu yüzden, Madlen ve Jan’ın hayatlarındaki maddi refahı, Austin ve Felisita’ya borçludur.

Teyze Felisita ise Madlen’i benimseyememiştir ve onu hiç sevmemektedir. Onu, sürekli yeğeni Jan’ı tembelleştirmekle, eski güzel huylarından uzaklaştırmakla suçlamaktadır. Her an Felisita’nın bu ezici sözlerini dinleyen Madlen, eşiyle hiçbir problemi olmadığı halde kendinde evliliğini sürdürmek gücünü bulamaz. Merkezinde kıskançlık huzursuzluk onu, eşine bir mektup yazmaya zorlar. Jan’a bütün hissettiklerini açıklayan bu mektubu yazdıktan sonra da evden kaçar. Tesadüfen yolda eski samimi bir arkadaşına rastlayan ve onunla dertleşen Madlen, görür ki kendisi Jan’ı ne kadar çok seviyorsa, arkadaşı da tam tersine eşini hiç sevememiştir. Bunu öğrenmek Madlen’in aklını başına getirir. Arkadaşı, Jan’ın kıymetini bilmesi gerektiğini, onu bu şekilde terk etmenin ona çok büyük bir haksızlık olduğunu, böyle sevgi dolu beraberliklerin zor bulunduğunu hatırlatıp Madlen’i evine geri yollar.

Madlen Jan’a olan sevgisi bir kat daha artmış olarak eve döndüğünde, Jan’ı mektubu okumuş, perişan bir halde, oturmuş, düşünüyorken bulur. Madlen ve Jan evlilik bağlarını bir kat daha kuvvetlendirip, hayatlarını birbirlerinin ve birbirlerine olan sevgilerinin arkadaşının tavsiyesindeki gibi kıymetini bilerek sürdürmeye devam ederler. Aile arasındaki ufak problemlerin yuvayı dağıtmaya sebep olacak şekilde büyütülmemesi gerektiğinin anlatıldığı hikâye; mutluluk ve sevgi dolu beraberliklerin herkese nasib olmayacağı, elimizdekinin kıymetini kaybettikten sonra anlamamak için dikkatli olmak gerektiği şeklinde özetlenebilecek bir mesaj içermektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir