Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Biyografiler / Fikripaşazade Ömer Lütfi Hayatı Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Fikripaşazade Ömer Lütfi Hayatı Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar


Fikripaşazade Ömer Lütfi Hayatı

Fikripaşazade Ömer Lütfi Edebi Kişiliği

Ömer Lütfi, Mülkiye’nin İ’dâdî kısmında lise öğrenimini tamamladıktan sonra 1890 yılında yüksek kısmını bitirip Paris’e gider. Paris Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Paris ‘Ecole Libre des Sciences Politiques ‘in ‘Section Diplomatique’inden mezun olur.1894’te İstanbul’a geri döner. Serbest çalıştığı bu dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin faal üyeleri arasına katılır. 1895’te yakalanır. On dört ay hapse mahkûm olur.1897’de Hamîdâbâd (Isparta) sancağı tahrirat müdürlüğüne tayin edilir. 1899’da Niğde sancağına aynı görev ile gönderilir. Ekim 1901’de gizlice Avrupa’ya oradan da Mısır’a geçip Kahire’de avukatlık ve yazarlık yapar. II. Meşrutiyet’in ilan edilmesi ile İstanbul’a döner.

Halid Ziya Uşaklıgil Saray ve Ötesi adlı eserinde onun hakkında şunları söylemiştir:

“…Lütfi Fikri, zekâsına, talâkatine hal ve tavrına genç yaşımdan beri takdirkârı olduğum bir dost idi. Arnavutköy’de komşum olduğu için her vesile ile onunla buluşur, görüşür düm.Birçok birleşilen noktalara mukabil, siyaset zemininde ihtilâf noktaları da olduğundan görüşülen şeylerde münakaşa vesileleri de eksik
değildi( ) Yalnız İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne onun icraatına mensuplarına karşı değil iktidar makamında idare mevkiinde kim ve ne bulunursa bulunsun ona karşı muhalifti. Bu tarz muhalefet neticesidir ki beyanlarındaki talâkat kalemindeki şiddet geniş ölçüde inkişaf etmişti.(…)”

Ömer Lütfi’nin 1901-1908 arasında yayımladığı eserler şunlardır:

Şimdiki İzdivaçlar (Piyes) : Kahire Türk Matbaası,1905, 199syf Tecrübe-i İntikâd: Duhter-i Hindu, Kahire Türk Matbaası 1905, 35 syf.

Erkekler Arasında (Piyes),Kahire Türk Matbaası, 1907, 96syf.

[1] Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler, s.452

Halid Ziya Uşaklıgil, Saray ve Ötesi, İnkılap ve Aka Kitabevleri, 1965,İst.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir