Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Süreyya’nın AğıdıTürküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Şu Çırdaktan Gece Geçtim Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ana Sayfa / Türküler / Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Şanlıurfa

Bu öykü, bundan 65-70 yıl önce Urfa’da yaşanmıştır.

Murat, Köroğlu kahvesinde çalışan, askerden yeni gelmiş bir gençtir. Hasta annesiyle, birlikte babadan kalma Harran kapı mahallesindeki evlerinde oturmaktadırlar. Kahvecilik mesleği çok zordur. Geceli gündüzlü çalışmak zorundadır. Zaman zaman da, annesine bakmak için müşterilerin az olduğu saatlerde eve uğrar, hasta annesinin ihtiyaçlarını temin ederdi.

Eskiden, Urfa’lı yerli bayanlar çok kapalı idi. Erkekler, birinci derece akrabalarının dışında bayanların yüzlerini göremezdi. Erkeklerin de yabancı bayanlara bakmaları ayıptı. Evlenmelerde de Erkeğin kızı görebilmesi mümkün değildi. Belki bir planla ile görebilme şansı olabilirdi. Bir bayanın yalnız başına sokağa ve çarşıya gitmesi hoş görülmezdi. Murat, bir yaz günü, yüksek taşduvarlı dar sokaklı mahalle yolunda eve gitmektedir, işittiği davul-zurna sesleri yüreğini yakmaktadır. Bu bir Urfa düğünüdür.

Düğün evine doğru yolunu değiştirir. Ayakları kendisini düğün evinin kapısının önüne getirmiştir. Düğün evinin kapısı çok büyüktür. İnsanların geçişi için küçük kapısı (Enikli Kapısı) da vardır. Kapıdan çıkmakta olan bir genç kızın çarşafı üstten kapıya takılır, başı açılmıştır. Bir çift ahugöz, uzun sırma siyah saçlar ve o güzel yüz endam. Muradın kalbine bir ok gibi kazınmıştır. Bir sigara yakar. Bu özlemi, bu hasret duman duman ruhuna işler, Murat, o günden sonra ayrı bir dünyanın insanıdır. İçerisi yanmaktadır. Sorar soruşturur. Kız çok zengin bir aileye mensuptur. Ayrıca Nişanlıdır ve Asker yolu beklemektedir. Murat, yıllarca evlenmez bekâr yaşar. Hep o kapının önünden geçerken bir sigara yakar. Bu sigara ile efkârım tazelerdi. Ve için için ah çekerdi. “Gece gündüz kapıyınızdan geçerem” Murat, annesini’de kaybeder, artık yalnız yaşamaktadır. Aradan yıllar geçer.

Bir gün gene aynı kapının önünden geçmektedir. İçeriden ağlama şivan inleme sesleri gelmektedir. Vefat eden bir erkeğin olduğunu söylerler. Sorar öğrenir. Bundan yaklaşık onbeş yıl önce gördüğü O, ahu gözlü kızın kocasıdır. O güzel artık üç çocuğuyla yalnız yaşamaktadır. Haftalar aylar geçer. Yakınlarına o hanımla Allahın emriyle evlenmek istediğini söyler. Kader kısmettir. O güzel artık O’na yar olmuştur. Murat, artık yıllardır, içinden söyledi O türküyü artık söylemez olur. Mutludur.

Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsünün  Sözleri

Gece gündüz kapıyızdan geçerem

Ay karanlık gene seni seçerem

Murazın dalına düğümü atma

Elimdeki cığaramsan içerem

içerem içerem vay vay

Ya beni alırsan ya vaz geçersen

Geçerem geçerem vay vay

******

Ataşın yandırdı her an tüterem

Çırpının dalında gülem biterem

Bu kadar acıyı bana az gören

Elimdeki cığaramsan içerem

içerem içerem vay vay

Ya beni alırsan ya vaz geçersen

Geçerem geçerem vay vay

Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsünün Notaları

Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsü

Gece Gündüz Kapınızdan Geçerem Türküsü

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir