Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Geldi Safiye, Gitti Kafiye Deyimin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Geldi Safiye, Gitti Kafiye Deyimin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Geldi Safiye, Gitti Kafiye Deyimin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Dikkat dağıldı, iş yarım kaldı.

Hikayesi:

Vaktiyle şiir yazmaya pek meraklı bir adam­cağızın Safiye adında huysuz bir karısı varmış. Adam şiiri ne kadar severse karısı da o kadar sinir olurmuş. Hele kocasının elinde kalem, önünde kâğıt, saatlerce oturmasına çıldırırmış kadın. “Boş yere vakit öldürüyorsun. Çok vak­tin varsa bir iş daha bul da hiç olmazsa eve iki kuruş daha getirirsin’’ diye adamın başının etini yermiş. Zavallı adamcağız karısının dırdırından bıkmış. Artık onun göreceği zamanlarda şiir yazmaz olmuş. Ne zaman karısı kapıdan çıksa soluğu çalışma masasında almaya başlamış.

Yine bir gün karısı komşuya çıkınca adamca­ğız hemen geçmiş şiirinin başına. Ne zamandır içinde biriken şiiri mısralara dökmeye başlamış. Bir mısra, iki mısra derken epeyce yol almış. Tam son mısraın kafiyesini de koyup şiiri bitire­cekken kapısının açıldığını duymuş. Gelen karı­sıymış. Adamcağız kâğıtları saklamaya çalışmış ama nafile. Hiç karısının gözünden kaçar mı? “Ah işe yaramaz hımbıl adam, yine masa başında mısın sen?” diye karısı başlamış koca adamı çocuk gibi azarlamaya. “Tamam tamam, bitti zaten, hemen kalkıyo­rum” demiş adamcağız. Son kafiyeyi de ekleyip şiirini tamamlamak istemiş ama ne yazacağını bir türlü hatırlayamamış. Kalemi kâğıdı atıp “Geldi Safiye, gitti kafiye” diye söylenmiş.

******************

İşte böyle, dikkat gerektiren bir işle uğraşan birinin başkası tarafından dikkati dağıtıldığı, işin tamamlanamadığı durumlarda kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir