Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Git Git Bitmiyor Deyiminin Anlamı Ve Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Git Git Bitmiyor Deyiminin Anlamı Ve Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Git Git Bitmiyor Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Eski zamanlarda bir yerden bir yere gitmek, şimdiki kadar kolay ve az vakit alıcı değilmiş elbet­te. Ancak, yine de insanlar ,hiç değilse köylerinden ka­sabalarına, kasabalarından şehirlerine, şehirlerden, Komşu şehirlere kadar gidiverirlermiş elbette. Ancak, Anadolu’nun falanca köyünde, filanca namında bir ih­tiyar adam varmış ki, siz deyin doksan yaşında, ben diyeyim  yüzü çoktan geçmiş. Bu ihtiyar ömrü boyunca bırakın kasabayı, şehri, komşu şehirleri., köyünden dışarıya bir tek adım atmamışmış. Pek tembelmiş anlayacağımız.

Köylüler ihtiyarın bu haline bir son vermek üzere iddialaşmışlar. Sonunda içlerinden birisi:

“Düğün var emmi! Büyük ziyafet var! Hem seni özel olarak çağırdılar..” diye adamcağızı komşu köye gitme­ye ikna etmiş. Söyledikleri yalan da değilmiş hani.. Bu iddia işine komşu köy de karışmış. Bir öğleden sonra, birlikte yola düşmüşler.

Bir küçük tepe, bir ince yokuş, küçük bir dere kena­rı, koruluğun üst kısmından aşağısı., derken, ihtiyar daha köye varmadan yorulmuş. Bir ağacın gölgeliğine oturup alnındaki terleri silerken, “Oof..” demiş.

“Ooof.. Padişah efendimizin mülkü de ne genişmiş. Git git bitmiyor gayri..”

*********

Bu deyiş, “Ne uzun yol, ne kadar da uzak bir yer..” mânâsında kullanılıp, gidilen yerin yolunun çok uzun olduğunu anlatır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir