? Hafız Paşa Tokadı Deyimi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Hafız Paşa Tokadı Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Hafız Paşa Tokadı Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Hafız Paşa Tokadı Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Tarih 1630. Hüsrev Paşa kumandanlığındaki Os­manlı ordusu, Bağdat’ı iki yıldan fazla bir zaman­dır kuşatma altına almış, amma şehri almağa muvaffak olamamıştır.. Bunun üzerine Hüsrev Paşa azledilmiş yerine Hafız Ahmet Paşa sadrazam olmuştur.

Ordu, Hüsrev Paşa’mn görevinden alınmasını pek iyi karşılamadığı gibi, bu işe Hafız Ahmet Paşa’nın sebep olduğunu zannederek, kendisine kızmaktadır. Hat­ta daha da ileri giderek, meydanda toplanmışlar ve sad­razamın kendilerine verilmesini istemişler.

O sıralarda daha yirmi yaşlarında olan Sultan IV. Murad, yeniçerilerin bu arsızlıkları karşısında, tecrübe­sizliğinin mahkûmu oldu. Onlarla anlaşmaya çalıştıysa da, orduya söz geçiremeyip, Hafız Paşa’yı kendilerine teslim etti.

Hafız Ahmet Paşa, ailesini sultana emanet ederek, sadrazamlık mührünü teslim etti. Sonra da kudurmuş yeniçerilere doğru yürüdü. İçlerinden bir kaçı Paşa’ya ilk hücum edenlerden oldularsa da Paşa iki üç tokatla onları yere serdi. Ancak, bu da katledilmesinin önüne geçemedi. İşte o tokatlar, yeniçerilerin hafızasında iz bırakmış ola ki, Hafız Paşa tokadı diye dillerine lâf ol­muş.

**********

Bu deyim, sert, acı veren ve sarsıcı tesir eden şeyler için kullanılır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir