Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Biyografiler / Haşmet Zeybek Kimdir, Edebi Kişiliği ve Eserleri
Şairlerin Hayatı

Haşmet Zeybek Kimdir, Edebi Kişiliği ve Eserleri

Sponsorlu Bağlantılar


Haşmet Zeybek Kimdir, Edebi Kişiliği ve Eserleri

• Günümüz oyun yazarlarından, doğ. 1 Ocak 1948, Gülek köyü (Tarsus)

• Adana ve Tarsus liselerinde okudu, Ulvi Uraz ve İstanbul Şehir Tiyat­roları’nda oyunculuk, yazarlık ve yönetmenlik yaptı (1974). Tiyatro ve Televizyon Yazarları Derneği’nin 2. başkanı ve Türkiye Yazarlar Sendikasimn genel sekre­teridir.

• Tiyatro oyunculuğuna Tarsus’ta başlayan, Zeybek’in ilk oyunu Irgattır. (bas. 1970). 1973’te Gazete Tiyatrosu’nu kurarak, bu toplulukla Bu Kaçıncı Baskı, Düzenbaz, Bizim Mahalle, Şaşkın Politikacı, Karagöz ile Hacivat ve Arkadaşları adlı oyunları yazdı.

Haşmet Zeybek• TRT 1970 Sanat Ödülleri Yarışması’nda başarı ödülü aldı. Tiyatro 72 dergisinde (Ocak-Mart 1972 sayıları) Düğün ya da Davul adlı oyunu yayımlandı. 1969 yılında Çorum’daki Alpagut Linyit İşletmesi’nde işçilerin baş­tattıkları bir işçi yönetimini konu edinen *Alpagııt Olayı’m kaleme aldı. (Dostlar Tiyatrosu, 1974). Diğer oyunları: Toprak, Balta, Grev ya da Referandum, Köroğlu, Kimlik, Ayrangeven, Dadaloğlu. 1992’de Kafalar adlı oyunu yayımlandı. 1994 yılında Evrensel Pezevenk Para adlı oyunu yazdı ve yönetti. Sinema ve televiz­yon için yazdığı senaryo ve diziler: Aptal Kahraman, Şaşkın Ördek, Kızlar Sını­fı, Sevdalılar, Halkalı Köle, Birlik Gecesi, Çark, Kimlik, Gazeteci Kız, Bay Alkolü Takdimimdir, Aygır Fatma, Serçeler Göç Etmez, Hanımın Çiftliği, Duygu Çemberi, Köşeyi Dönenler. Kültür Üzerine’de (1992) çeşitli dergilerde yayımladığı kuramsal yazılarını topladı. Anadolu İnsanının Kültürel Kimliğinde Oyun I (1996-1997) ve Gılgamış (Rock-Opera, 1997-1998) diğer yapıtlarıdır. 1999 Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı Türk Kültürüne Katkıda Bulunanlar Ödülü’nü aldı.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir