Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Yandım Hudey Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Yağar Yağmur Zeybeği Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Ana Sayfa / Türküler / İbram Usta Zeybeği Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

İbram Usta Zeybeği Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Sponsorlu Bağlantılar


İbram Usta Zeybeği Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

İbram Usta Zeybeği Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Denizli – Tavas

Konak (Nikfer), Tavas’ın bir kasabasıdır. Konak kasabası, Yorga ve Bahçeköy’ün bulunduğu mevkiye de Barza ovası denir. Konak ve Yorga arası 10 km’dir.

Konak’da Nabıoğlu ismiyle nam salmış, delikanlı ve yiğit bir kişi vardır. Nabıoğlu, bir gün kumar oynarken, yanında bulunan herşeyi kaybeder. Biraz daha para bulmak için izin ister ve tam oradan ayrılacakken oyun arkadaşlarından biri gelirken eşini de beraberinde getirmesini söyler. Bu söze içerleyen nabıoğlu geri dönmez, ertesi gün akşama kadar evden çıkmaz. O gece kimsenin kendisini görmediğini sandığı bir sırada, kendine hakaret eden kişiyi öldürür.

Ancak olayı köy bekçisi görmüştür ve Nabıoğlu’nu ihbar eder. Nabıoğlu tutuklanır; fakat bu çok uzun sürmez. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında bütün mahkumlar gibi Nabıoğlu da serbest kalır. Aynı gün ihbarcı köy bekçisini de öldürür ve Demirci Mehmet Efe’ye katılır. Nabıoğlu’nun kahramanlıkları dillerden dillere dolaşır. Yorga köyünde kendi üslubuyla ün yapmış bağlama ve zurna üstadı İbrahim bey, Nabıoğlu’nun namından çok etkilenir. Onun adına bir ezgi yapar. Daha sonra bu ezgi, halk arasında “İbram Usta Zeybeği’’ adıyla anılmaya başlar.

İbram Usta Zeybeği Türküsünün Sözleri 

Arap onbaşı pencereden avladı

Sicim Ali çavuş kollarımı bağladı

Sicim Ali çavuş kollarımı bağlarken

Sultan hanını siyim siyim ağladı

İbram Usta Zeybeği Türküsünün Notaları

İbram Usta Zeybeği Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. Eksik bilgi vermişsiniz. Evet, Nikfer’li Nabıoğlu’nun bu hikayesinden etkilenerek adına ezgi yapan Yorga’lı İbrahim usta’dır. Fakat daha sonra bu ezgiyi Zeybek haline getirenler Bahçeköylü’lerdir. İbram Usta Zeybeği’nin hikayesi Nikfer’e, ezgisi Yorga’ya ve Zeybeği (figürleri) Bahçeköy’e aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir