Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / İpin Ucu Başkasının Elinde Olmak Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

İpin Ucu Başkasının Elinde Olmak Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


İpin Ucu Başkasının Elinde Olmak Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:                                                                                                                       

İşi başkasının yönetmesi.

Hikayesi:

Uzun bir medrese eğitimi aldıktan sonra genç bir hoca büyük bir şehrin yine büyük bir camisinde vaaz verecekmiş. Ancak daha önce bu kadar çok insana hitap etmediğinden olduk­ça tedirginmiş. Bir hata yaparım korkusuysa yakın bir arkadaşından yardım istemiş. “Ben ayağıma bir ip bağlayayım, ipin ucunu da sana vereyim. Olur ya hatalı bir söz söyler­sem ipi çek de beni uyar” demiş. Arkadaşı da kabul etmiş.

Vaaz vakti gelince hoca kürsüye çıkmış. Arkadaşı da cemaatin ön saflarına karışmış. İpi de gizlemişler.Hoca vaaza başlamış, duadan sonra salavat çekecekmiş. “Allahümme salli” diyerek tam salavata başlamış ki o sırada cemaatin ön sıra­sından biri yerini değiştirecek olmuş, ayağa kal­kınca vaizin ipine takılmış, farkında olmadan ipi çekmiş.

Hoca da yanlış yaptığı için uyarıldığını sanıp hemen salavatı düzeltmeye kalkmış: “Ay estağ­furullah yanlış oldu” deyip “Allahümme sallu” diye tekrar başlamış ki, bu sefer de yanlış söy­lediği için arkadaşı ipi çekmiş.Hoca yine şaşırmış, “Ay estağfurullah yan­lış oldu” deyince cemaat başlamış gülmeye. Morali iyiden iyiye bozulan hoca bu sefer de “Allahümme salle” demiş. Tabii yanlış olduğu için arkadaşı yine ipi çekmiş. Vaiz telaşla “Ay estağfurullah yine yanlış oldu” deyince cemaat kıkırdamayı bırakıp hakir hakir gülmeye baş­lamış. En sonunda hoca dayanamamış, “Ey cemaatimüslimin, vallahi çok şey söyleyecektim ama ne yapayım, ipin ucu başkasının elinde” demiş.

**************

İşte böyle, başkasının davranış ve tutumuna göre hareket edilen, başkasının çekip çevirdiği, başkasının dümen tuttuğu işler için kullanılır bu deyim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir